Na Ukrajině bylo objeveno podzemní město

21. září 2007

Ve městě Směla v Čerkaské oblasti nečekaně narazili pracovníci plynáren při pokládání potrubí na cihlovou zeď. Když ji prorazili, tak zjistili, jde o rozsáhlé podzemní prostory, které vědci přirovnávají dokonce k celému městu pod městem. Informuje o tom ruský server Podrobnosti.

Existence podzemních místností a chodeb má své vysvětlení. Mělo by jít o skladové prostory z konce 17. a počátku 18. století. Podle historika prof. Anatolije Morozova si tehdejší řemeslnící a obchodníci pečlivě uchovávali svůj majetek tak, aby k němu nikdo nepronikl, což lze nejlépe udělat pod zemí. Směla byla od konce 16. století velkým obchodním centrem. Proto byly podzemní labyrinty rozvětvené pod celým městem.

Archeologové našli místnosti z cihel v hloubce 1,5 metru: tvoří je 4-5 metrové oblouky spojené klenbou se středovými pilíři. Zachovali se také pozůstatky podlahy, která je pokrytá kvalitní dlažbou. Na začátku 90. let zde bylo položeno vodovodní potrubí a dělníci už tehdy prorazili stropy podzemních místností. Vzniklé otvory zůstaly nezabezpečené a místní lidé do nich házeli odpadky. Podzemními prostory se tehdy nikdo nezabýval.

Teď už se v těchto místech nebude potrubí pokládat, ale povede okolo. Bude probíhat také cílený výzkum, který by měl odhalit další prostory podzemního města, jak oznámil vedoucí správy architektury a pozemkových vztahů Sergej Brauner.

Vědci jsou přesvědčeni, že katakomby jsou velice cenný nález. Z rozhodnutí místních úřadů zde budou probíhat archeologické vykopávky a prostor bude uchován jako památka, která se stane přístupná pro turisty z celého světa.

Tuto a další aktuality z oblasti historie můžete slyšet v historickém magazínu Zrcadlo, který má premiéru 21.9.2007 v 18:00.

autor: Naďa Reviláková
Spustit audio