Na soukromé tvrzi

Z natáčení při Slavnostech na středověké tvrzi

Tvrz ve Vyšehořovicích... Skryta v areálu bývalého JZD, přesto právě ona ukazuje jeden z možných způsobů záchrany zřícenin panských sídel.

Vyšehořovice jsou malá středočeská vesnička s nebývale velkým množstvím památek. Některé si můžete prohlédnout v této fotogalerii.
Místo už jsme vám představili před časem v seriálu Po stopách středověkých hradů a tvrzí s profesorem Tomášem Durdíkem z Archeologického ústavu AV ČR, který bude jedním z hostů dokumentu vysílaného v premiéře 26. prosince ve 13 hodin.
V dokumentu se navíc setkáme s majitelkou tvrze Libuší Linhartovou, kameníkem a restaurátorem Milanem Tichým a starostou Vyšehořovic Karlem Stehlíkem.

Proměny tvrze
Fotogalerie k článku obsahuje snímky pořízené při Slavnosti na středověké tvrzi, která se letos uskutečnila už potřetí a do areálu přitáhla na 800 malých i velkých zájemců. Jak vypadá sama tvrz? Na to se můžete podívat v této fotogalerii, která byla vytvořena průběhu září 2010. Prostřednictvím internetových stránek Českého rozhlasu Leonardo můžete posoudit průběh prací na tvrzi. Stačí se vrátit k fotogalerii seriálu Po stopách středověkých hradů a tvrzí.
Záchranné práce na tvrzi koordinuje Městské muzeum v Čelákovicích, kde pracuje Jaroslav Špaček. Právě zde se zrodil nápad zaměřit a nafotit ohrožené nároží tvrze. Když se v roce 1994 zřítilo, zůstala naděje, že se jednou podaří sehnat dostatečné množství financí a vše bude možné vrátit do původního stavu. Tato etapa je stále otevřená.