Na Slovensku testují nový bioplast, který se rozloží i v obyčejném domácím kompostu
Plasty tvoří podle OSN 90 % znečištění světových oceánů. Přestože ale existují stovky druhů bioplastů, odborníci upozorňují, že jejich šetrnost k přírodě je často sporná.
„Pod pojmem bioplasty se skrývá celá škála materiálů, které se výrazně liší v užitkových i ekologických vlastnostech. Příkladem jsou třeba oxobiodegradabilní plasty, které už dnes EU zakázala. Ukázalo se totiž, že jsou závadné a produkují mikroplasty,“ vysvětluje Pavol Alexy z Fakulty chemické a potravinářské technologie Slovenské technické univerzity.
Není bioplast jako bioplast. Předpona „bio“ nutně neznačí rozložitelnost v přírodě, vysvětluje chemik
V současné době existuje na 300 druhů bioplastů. Tento pojem ale může vzbuzovat někdy falešnou představu, že jde o ekologický a v přírodě snadno odbouratelný materiál.
Tým Pavola Alexyho čeká na patent druhé generace vlastního bioplastu, který má dobré užitkové vlastnosti a přitom se rozloží i v obyčejném domácím kompostu. Jednou ze složek výroby navíc může být i použitý fritovací olej, což dává slovenskému výzkumu další ekologický rozměr.
K otázce rozložitelnosti prý tým vědců přistupoval od začátku nekompromisně. „Nechtěli jsme žádné polovičaté eko-řešení. Všechny suroviny jsou z obnovitelných zdrojů a aditiva, která používáme, jsou biologicky rozložitelná. Z našich plastů zůstane voda, CO2 a biomasa,“ říká výzkumník.
Aktuálně se bioplast ze Slovenska testuje na rozložitelnost v mořské vodě. A i když se zatím testy jeví nadějně, Pavol Alexy se obává, že ve chvíli, kdy lidstvu představí plast rozložitelný v mořské vodě, nezodpovědní lidé začnou do moře vyhazovat všechno. „Nevím, jestli je to dobrá cesta, protože v oceánu to prostě nemá co dělat,“ uzavírá.
Ve druhé části pořadu se dozvíte, co se děje s obsahem hnědých popelnic na bioodpad a zda je vhodné do nich vhazovat i rozložitelné sáčky. Ředitel odboru odpadu ministerstva životního prostředí Jaromír Manhart také představí kampaň „Dost bylo bioplastů“ a vysvětlí, proč jsou z pohledu ministerstva bioplasty nevyhovující.
Související
-
Bioplasty se v přírodě samy nerozloží a navíc jsou plné...
Výrobci deklarují snadnou rozložitelnost bioplastů a jejich šetrnost k přírodě. Čeští vědci z Ústavu experimentální botaniky Akademie věd ale zjistili, že se biopla...
-
Slupky dovedou odstraňovat znečištění. Také ale živí plísňové jedy, upozorňuje chemik
Vědci se zkoumáním sorpčních schopností rostliných slupek zabývají léta. I přes slibné vlastnosti, se ale zatím praktické využití při čištění vody nepodařilo prosadit.
-
Plastové znečištění nezná hranic, varují odborníci
Spojené národy o plastovém znečištění mluví jako o největší ekologické hrozbě. Plastové mikročástice byly objeveny i na místech, jako je Mariánský příkop nebo Antarktida.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.