Na půdě jsem našel kousek historie – anténu radiotelegrafisty Potůčka z operace Silver A, popisuje rybníkář

12. únor 2024

„Neuvěřitelných 72 let ležela na půdě domu u sádek v Lázních Bohdaneč část antény, kterou používal radiotelegrafista Jiří Potůček z operace Silver A. Říkal jsem si, že snad ani není možné, aby ji někdo nesebral, nevyhodil. Ale bylo to skutečně tak,“ popisuje ekonom, rybníkář a amatérský historik Adolf Vondrka v pořadu Hovory.

„Trvalo mi dlouho, než jsem ověřil všechny technické detaily a potvrdil, že jde skutečně o anténu k vysílačce Libuše,“ dodává.

„A všichni, kteří to viděli, se postupně dobrali k tomu, že to jsou skutečně originály antény, které tehdy používal. Dnes vím, že pravděpodobně měl podobných antén víc, protože to radisté tehdy tak dělávali, aby na sebe nacisty neupozorňovali.“

„Radiotelegrafisti tehdy vždy vysílali z půdních prostor, tak mne v roce 2014 napadlo, jestli nemohl využívat půdní prostory v budově, o které jsem věděl, že hrála v roce 1942 nějakou roli, a kde teď mám kancelář já,“ vysvětluje.  

„Vlastně jsem měl docela vážně strach, nahánělo mi to husí kůži,“ přiznává.

Čtěte také

„Nejdřív mě napadlo, že si Potůček antény přivezl z Ležáků, protože odtud se skutečně radiotelegrafista přesunul, a jeho vysílací místo v Bohdanči bylo to úplně poslední. Říkal jsem si, že jsem našel věc, za kterou ,padla‘ celá jedna vesnice, kdy Němci postříleli muže, ženy i děti, všichni zemřeli. Proto mi to docela nahánělo hrůzu.“

„Pravděpodobně tak ve strojovně lomu Hluboká měl jinou sadu antén, nicméně, to, co jsem našel, je opravdu kousek historie, svým způsobem kulturní památka.“

 „Tak jsem šel na půdu, kde jsem našel dva dráty. Jeden byl smotaný, prostě jen tak tam ležel na trámu, další byl pevně uvázaný – a je tam dodnes,“ dodává.

Poslechněte si celé Hovory Naděždy Hávové. Ekonom, rybníkář a amatérský historik Vondrka prozradí, kdy se rybníkům začala dávat jména a například i to, jak starý je Opatovický kanál na Pardubicku.

autoři: Naděžda Hávová , lup
Spustit audio

Související