Na nemocné a opuštěné děti se vybírají peníze snadno, na pomoc drogově závislým hůř, shrnuje šéfka Fóra dárců
„Myslím, že neplatí přímá souvislost mezi ochotou darovat a bohatstvím společnosti,“ hodnotí uplynulý rok fundraiser Charity ČR Milan Vlasák. „Covidová doba sice dostala hodně lidí do existenčních problémů, takže počítají každou korunu, ale podpora rostla.“ Klára Šplíchalová, ředitelka Fóra dárců, má jinou zkušenost: „Lidé dávali peníze na pomoc lidem v obtížných situacích nebo zdravotnictví. Ale jiné organizace a druhy pomoci zamrzly.“
V pandemii tak klesl zájem o firemní dárcovství a nemohly se konat ani benefiční akce, upozorňuje Šplíchalová:
Čtěte také
„Obecně je podpora lidí bez domova a lidí s mentálním handicapem složité téma. Na onkologicky nemocné, opuštěné nebo jinak nemocné děti se peníze vybírají relativně snadno. Ale peněz se nedostává na podporu těch nejstarších, na drogově závislé, na resocializaci vězňů.“
Obecně jsou ale lidé více ochotní darovat. Zatímco v devadesátých letech podle Šplíchalové veřejnost spoléhala na to, že o potřebné se postará stát, v posledních letech roste zájem o dárcovské SMS zprávy nebo o pravidelné příspěvky: „Je to spíš o osobním nastavení lidí. Opravdu vidíme, že lidé berou pravidelné dárcovství jako přirozenou věc.“
Poslechněte si celou debatu Vertikály, ptá se Lucie Vopálenská.
V první části Vertikály Naděžda Hávová připomene kněze Antona Otteho. V 90. letech se podílel na usmiřování mezi Čechy a sudetskými Němci. O duchovním rozměru díla Karla Šiktance bude mluvit literárním historikem a teologem Martinem Putnou. A uslyšíte i o novinkách ze světa náboženství.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.