Na náš kostel se musíte dívat Santiniho očima a najdete plno symbolů, vysvětluje kastelánka. Sama má kancelář v márnici

26. září 2022

Architekt Jan Blažej Santini-Aichel postavil poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře u Žďáru nad Sázavou. Významnou památku zapsanou na seznam UNESCO, která byla vysvěcena před 300 lety. „Santini ve střední Evropě snad ani nemá srovnání,“ myslí si kastelánka Michaela Řeháčková. „Překračoval hranice v nadčasovosti, jeho stavby mají dodnes, co říct. Není to obyčejný kostel, jak často slyším. Dívejte se očima Santiniho a naučte se číst symboliku, kterou ukrývá.“

„Číslo je univerzální jazyk, se kterým se domluvíme i za sto let – v tom je ta jeho nadčasovost. Je v něm vepsána i tragická legenda o smrti Jana Nepomuckého.“

Nejdůležitější číslo, které u nás promlouvá, je pět.
Michaela Řeháčková

„Na Zelené hoře je symbolik hojně, na každém místě. Když provádím návštěvníky, tak se snažím zdůraznit, že to nejdůležitější číslo, které k nám promlouvá ze všech koutů, je pět. Číslo připomínající pět údajně zjevených hvězd nad mrtvým tělem Nepomuckého… ale chtěla bych zdůraznit, že i dalších čísel je u nás velké množství. Ale pětku vidíme v podobě pěti dveří, pěti oltářů, pěti cípu, pěti hvězd…,“ vypočítává kastelánka.

Žďár nad Sázavou. Poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře

Pětka inspirovala Santiniho, který se proslavil stylem barokní gotika, i k tomu, že nechal chrám na Zelené hoře postavit jako hvězdici.

Poutní kostel sv. Jana Nepomuckého

„Je v tom vidět i spolupráce s opatem Vejmluvou. A pokud bychom se chtěli držet legend a příběhů, tak jedna pověst praví, že se prý nad kopcem nad klášterem zjevila opatovi hvězda, která ho inspirovala, že má zrovna na tomto místě vytvořit chrám ve tvaru hvězdy. A Santini se určitě držel symboliky a inspirací v legendách, takže nám doslova vytvořil hvězdu mezi hvězdami.“

„Respektive kostel na půdorysu pěticípé hvězdy, který je obklopen další hvězdou na půdorysu v tomto případě deseticípé hvězdy. To byl ambit okolo kostela,“ doplňuje.

Jen tři klíče

Většina kastelánů žije na hradě a počet klíčů někdy ani nespočítá. „Můj svazek obsahuje tři klíče – jsem taková skromnější kastelánka,“ říká s nadsázkou. „Nejsme hrad se stovkami místností, ale kostel a ambit. A pak ještě jedny tajné dveře, které vedou do kostela různě ze stran.“

Kancelář mám udělanou z bývalé márnice... Nebožtíci tam se mnou opravdu neleží.
Michaela Řeháčková

Tajné dveře ale asi zas tak tajné nebyly, protože jimi procházeli poutníci. „Také to jsou dveře do zákristie, kudy chodili mniši a kněží, kteří vedli bohoslužbu. A ještě kancelář, kterou máme s dalšími průvodci udělanou z bývalé márnice. Takže se dostáváme do trošku jiné úrovně tajných dveří. A žádní nebožtíci tam se mnou opravdu neleží,“ uzavírá kastelánka.

Celé Hovory Naděždy Hávové najdete v audiozáznamu.

autoři: Naděžda Hávová , lup
Spustit audio

Související