Na mladých lékařích je zdravotnický systém závislý. Těm se ale rozpadají rodiny a chybí volný čas, popisuje novinářka
Mladí lékaři varují, že pokud jim ministerstvo zdravotnictví nenabídne uspokojivou dohodu a dlouhodobé řešení na omezení přesčasových hodin, zůstane v prosinci neobsazených až 24 tisíc služeb. Podle redaktorky Deníku N Ivy Bezděkové je toto číslo realistické. „Mladých lékařů je v nemocnicích poměrně dost. Bude záležet na tom, jestli nakonec takzvaně nevyměknou a od protestu neustoupí,“ říká v rozhovoru.
Čtěte také
Vlastimil Válek slíbil, že v říjnu protestujícím lékařům nabídne dohodu, její obsah je ale zatím neznámý. Mezitím vyzval ředitele nemocnic, aby dodržovali zákoník práce a omezili přesčasové hodiny na minimum. Tento požadavek je podle primářů nesplnitelný.
Na mladých lékařích je totiž zdravotnický systém často závislý. „Ředitel motolské nemocnice v jednání s mladými lékaři přiznal, že drtivá většina služeb stojí na mladých lékařích, buďto ještě neatestovaných, nebo čerstvě po atestaci, protože starší lékaři, primáři, docenti jsou příliš drazí,“ vysvětluje Bezděková.
Rozpadají se rodiny a chybí volný čas
Nová generace lékařů se ale proti službám, jaké dříve vykonávali jejich starší kolegové, brání. „Spousta mladých lékařů už opravdu nechce sloužit služby tak, jako jejich starší kolegové, kteří zůstávali v nemocnicích třeba od pátku až do pondělí. Vezměme si, že jsou to lékaři, kteří musí být neustále v pohotovosti na operace, na anestezii a podobně,“ podotýká.
Čtěte také
Pracovní nasazení se pak podepisuje nejen na jejich zdraví, ale i osobních životech. „Pokud se někdo dá na tuto službu a pracuje v nemocnici, tak jeho osobní život jde úplně stranou. Rozpadají se rodiny, není vůbec doma, nemá čas vůbec na nic jiného než na svou práci,“ popisuje Bezděková.
Stejný problém, i když zpravidla není tolik vidět, se týká i zdravotních sester. Stejně jako lékaři si stěžují na přesčasy a únavu. Řešení jejich problémů se jim však nedostává. „Reakce ministra zdravotnictví na konkrétní problémy je velice obecná a trošku dlouhodobá,“ konstatuje.
Potřeba systémového řešení
Čtěte také
S finanční kompenzací za hodiny v práci navíc už se zdravotníci smířit nechtějí. „Častokrát není problém nedostatek peněz, ale to, že už jsou unavení a že je nemá kdo vystřídat anebo aspoň částečně některé ze služeb pokrýt,“ podotýká.
Zdravotníci podle ní poptávají spíše systémové řešení. „Chtělo by to, aby ministr zdravotnictví nebo někdo z ministerstva lépe nastavil organizaci práce lékařů,“ uzavírá Bezděková.
Poslechněte si celý pořad v audiozáznamu. Moderuje Pavlína Nečásková.
Související
-
Mladí lékaři už dnes nechtějí trávit v nemocnicích tolik přesčasů, říká onkoložka Tesařová
Jako malá potřebovala být pilná holčička. „Byla to obsedantní neuróza,“ říká onkoložka Petra Tesařová. Samé jedničky jí vydržely i na medicíně, kde dnes přednáší.
-
Petr Hartman: Zdravotnictví mají nadále spasit přesčasy
Bez práce přesčas se tuzemské zdravotnictví neobejde. Nahrazuje se tím nedostatek lékařů a zdravotnického personálu v nemocnicích a u záchranné služby.
-
„Diskuze nebyla žádná, chystáme akci.“ Lékařům došla trpělivost s přesčasy
Operovat, léčit, vyšetřovat. Často bez odpočinku a spánku. Lékařům dochází trpělivost s dlouhými službami a chystají se proti přesčasům bránit.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.