Na Maďarech si bolševici zkoušeli svou verzi komunismu. Jmenovalo se to Maďarská republika rad

30. březen 2023

Maďarská republika rad nebo Maďarská sovětská republika byla dočasným státním útvarem existujícím od 21. března do 1. srpna 1919. Její existence představuje jeden z experimentů politických ideologií 20. století, který měl vnutit části uherského království namísto feudalismu a vlády aristokracie novou společnost, kterou tehdy část lidí považovala za spravedlivější a modernější. Jeho zakladatelé ale byli vedeni idealismem a zároveň obyčejnou touhou po moci.

Čtěte také

Část historiků se dodnes přiklání k tomu, že krach Maďarské republiky rad byl důkazem neschopnosti prosadit sovětskou verzi komunismu mimo území přímo ovládané bolševiky. Víc prozradí Petruška Šustrová a Josef Mlejnek v repríze pořadu.

V první části se zaměříme na události roku 1985: nejvyšším sovětským představitelem se tehdy stal Michail Gorbačov, Schengenská smlouva zrušila nutnost kontrol na hranicích v části zemí Evropského hospodářského společenství, byl objeven vrak Titaniku a hlavní město Mexika bylo zasaženo mimořádně silným zemětřesením.

V Československu byla do provozu uvedena jaderná elektrárna Dukovany, potřetí a naposledy byl prezidentem zvolen Gustáv Husák a konala se i poslední spartakiáda. Připravili Petruška Šustrová a Petr Koura.

Celý pořad najdete na webu do 30. dubna 2023.

autor: Petruška Šustrová
Spustit audio