Na jednání musí být dva, tady je to ale Evropa versus Turecko, říká analytik Koller

8. březen 2016

Sedmý březen měl být magickým datem. Podle komentátorů na dohodě Evropské unie s Tureckem o omezení počtu uprchlíků cestujících z jeho území do Evropy visela politická budoucnost německé kancléřky Angely Merkelové, ale i osud Schengenu. Jednoznačná dohoda ale na stole není.

Ankara údajně slíbila, že bude brát zpět migranty, kteří nemají nárok na azyl. Žádá ale zdvojnásobení evropského příspěvku, dřívější uvolnění vízového režimu, otevření nových kapitol přístupových jednání a výměnu nelegálních syrských uprchlíků za lidi s nárokem na azyl.


„Turecko si je vědomo svou silnou vyjednávací pozicí, a nemá žádný ostych Evropu napínat,“ uvedl v pořadu Pro a proti europoslanec Pavel Svoboda (KDU-ČSL).

Jak vnímá politik požadovanou částku přibližně tří miliard eur? „Je to darda, ale v rámci jednání se mi peníze jeví jako ten nejmenší problém.“

Hlavním cílem evropské strany je nyní to, aby byly z celého procesu vyloučeny pašerácké gangy, připomněl Svoboda.

O údajné podpoře pašeráckých gangů ze strany Turecka hovořit nelze, odmítá spekulace politik.

„Ale víme o případech, kdy někdo nasedal na loď na tureckém pobřeží, a pokud měl domluveno s pašeráky, tak nasedl a odjel, zatímco když neměl, tak policie zasáhla. V tomto ohledu Turecko nemá úplně čisté svědomí,“ dodal europoslanec.

Motivace migrantů odcházet do Evropy souvisí podle politika s válečným stavem Sýrie. „Když vám vybombardují město, nemáte žádnou perspektivu důstojného života, tak samozřejmě máte motivaci.“

Jedním z cílů je, aby už na tureckém území už došlo k rozdělení migrantů na ty, kteří mají nárok na mezinárodně právní ochranu a na ty, kteří jsou pouhými ekonomickými migranty. „A k tomu i včerejší summit směřoval,“ soudí europoslanec.

„Jedna věc je motivace lidí odcházet do Evropy, druhá je vyšachovat z toho pašeráky, o to teď jde,“ zopakoval Pavel Svoboda.


Svoboda: „Když nebude Turecko dělat nic, tak pašerácké gangy budou fungovat dál. A my víme, že řecká námořní hranice je v podstatě neochranitelná. Myšlenka, že uzavřeme řeckou hranici, je samozřejmě slibná a žádoucí, ale v reálu těžko proveditelná.“

Bezpečnostní expert Martin Koller připomněl, že na jednání musí být dva. „A současná situace není Evropa a Turecko, ale Evropa versus Turecko.“


Koller: „Řecká hranice se dá vojensky hájit dobře, protože první by ji mělo bránit Turecko... Jak je možné, že Turecko podporuje pašerácké gangy a migraci? Myslíte, že se tak děje mimo vůli státu, který má 800 tisíc vojáků a policistů, a přesto probíhá přesun milionů lidí přes hranice? To nezní ani jako vtip.“

„Turecko se chová jako vyděrač,“ řekl bez okolků. „Čím je dána silná pozice Turecka? Podle mě ničím. Pokud by Evropa hájila své zájmy, tak by se Turecko muselo naopak podřídit.“

Podle Kollera je nesmysl, aby se Evropa podřizovala zájmům islámské země. „ Kdyby Evropa hájila své zájmy, tak uzavře vojensky kompletně hranice s Tureckem, zabrání jakémukoli příchodu ilegálních migrantů, a na Turecko za to, že tuto invazi způsobilo, uvalí tvrdé hospodářské sankce.“

Expert tvrdí, že odborníci odhadují výši požadované evropské finanční pomoci na 7 miliard ročně. „Já bych Turecku nedal nic, pokud okamžitě nezastaví islámskou invazi, a pokud si neodebere zpět všechny ilegální migranty, kteří přišli do Evropy.“

To, že je řecká hranice neuchránitelná, považuje odborník za naprosto diletantský názor. A o motivaci migrantů volit za svůj cíl Evropu rozhodně nepochybuje.

„Migranti půjdou tam, kde jsou peníze bez práce, tedy do Německa, Francie nebo Švédska, kde jim budou cpát tisíce euro měsíčně. Na vytvoření každé náboženské islámské kongregace přispívá Německo měsíčně 140 tisíc euro, Francie 400 tisíc euro. To je úžasný byznys, a za tím oni jdou,“ upozornil Martin Koller.

autoři: tpa , oci
Spustit audio