Mystika a spiritualita se dá sjednotit s vědou, tvrdí psychoterapeut Stanislav Grof

28. září 2017

Na konci září Praha hostí mezinárodní transpersonální konferenci. Tímto oborem se dlouhodobě zabývá i Stanislav Grof, který byl hostem Magazínu Leonardo. Ten se do povědomí zapsal jako objevitel holotropního dýchání a psychoterapeut, který experimentoval s LSD. Kromě uznání se mu dostalo i dvou anticen skeptiků Bludný balvan.

„Lidé, kteří přicházeli na mé americké semináře, nebyli spokojení, protože jsem vyprávěl o zážitcích z psychedelického výzkumu, ale sami je nemohli prožít,“ vzpomněl vědec.

Grof prý přemýšlel, co by mohl udělat. „A vzpomněl jsem si, že lidé, kteří se vraceli z psychedelických sezení, začali spontánně dýchat rychleji a řekli, že je toto dýchání vrátilo zpátky do sezení, i když farmakologický zážitek už odezníval.“

„Měl jsem tedy zkušenost, že dýchání může přinést materiál z nevědomí, takže jsme s manželkou začali pracovat jen s dýcháním a s hudbou, a zjistili jsme, že lidé také mohou mít zážitky, které se v některých případech podobaly a vyrovnaly těm psychedelickým, ale bez jakýchkoliv farmak.“


Psychologie se tehdy nezabývala oblastmi spirituální a rituální aktivity, mystickými zážitky, inspirací vědeckou i náboženskou. Snažili jsme se tedy vytvořit obor, který by nějak zahrnul celé spektrum lidských zážitků včetně těch náboženských a mystických, a který by byl syntézou toho nejlepšího ze spirituální oblasti a vědy. Stanislav Grof

Psychoterapeut připomněl, že mapa lidské duše, která se používá v psychiatrii a v psychologii, je limitována na postnatální biografii. „Ale kromě prenatálních zážitků se také otevírá nová oblast, kterou Carl Jung nazývá jako kolektivní nevědomí. V něm je možné zažít věci, které se staly v minulých staletích, stejně jako mytologické události.“

Dva bludné balvany Grofovi udělil Klub českých skeptiků Sisyfos za závěry vyvozené z praktikování holotropního dýchání. „Oni ale nikdy neměli ty zážitky, o kterých hovoříme, nikdy nepracovali s lidmi, kteří tyto zážitky měli.“

„Hlavní princip ve vědě je nefušovat do odvětví jiných, ale být odborníkem jen v tom oboru, ve kterém pracujete,“ vzkázal skeptikům Grof.

Ten podle vlastních slov stál u zrodu transpersonální psychologie, jejíž konference se koná v Praze. „Byl jsem jako participant v malé skupině lidí s Abrahamem Maslowem a dalšími, kteří formulovali základy transpersonální psychologie.“

I to přispělo k udělení onoho Bludného balvanu, soudí terapeut. „Skeptici nazvali transpersonální psychologii kočkopsí disciplínou, protože si představuji, že se dá spiritualita sjednotit s vědou.“

„Na našich konferencích jsme ale vždy měli velké množství vědců z různých oborů, kteří se hlásili právě k transpersonální psychologii. Mystická spiritualita se dá sjednotit s moderní vědou včetně moderní fyziky, biologie, psychiatrie a psychologie,“ konstatoval Stanislav Grof.

autoři: mrk , oci
Spustit audio