Myslím, že kardinál by neměl být tak politicky angažovaný, říká farářka Sandra Silná

31. březen 2018
Sandra Silná

„Musím mít ráda lidi. Nebo nemusím. Ale mám. Těžko by se mi dělala farářina, kdybych chtěla být samotářka a poustevnice. To by nešlo. Pak je nutné mít schopnost naslouchat, netlačit svůj názor a mít vůbec na lidi čas. To je, myslím, dnes obrovská akvizice,“ říká o základu svého povolání farářka Církve československé husitské Sandra Silná, host Osobnosti Plus.

Mladá farářka zastávala osm let pozici generální sekretářky Ekumenické rady církví v České republice. „Moje éra v Ekumenické radě skončila, když kardinál Duka ještě své aktivity tolik neměl. A nejsem za ně ráda. Myslím, že kardinál nemusí být tak politicky angažovaný. Myslím, že se to dá dělat i z jiného úhlu.

Papež se jistě svým způsobem také motá do politiky, ale dělá to, řekněme, lidsky. Není to politikaření. Stačí srovnat, na jakých typech akcí se ti dva lidé pohybují, tak je vám, myslím, ten jeden z nich tak nějak lidsky bližší. Ani si nemusíme říkat, kdo to je,“ vysvětluje své působení v orgánu sdružujícím křesťanské církve.


Farářka Církve československé husitské Sandra Silná se narodila 18. prosince 1979 v Nymburce. Během studia husitské teologie a psychosociálních studií na Husitské teologické fakultě UK v Praze pracovala jako knihovnice, servírka, několik let podnikala jako provozovatelka čajovny. Od roku 2007 působí jako farářka v Církvi československé husitské, v letech 2008-2016 zastávala pozici generální sekretářky Ekumenické rady církví v ČR. V současné době dálkově studuje Střední průmyslovou školu potravinářských technologií v Praze, obor pivovarnictví. Žije a pracuje v Brně.

Kostel, pivo, včelín

Farářka, která nenaplňuje tradiční představy, má na ruce tetování, vaří vlastní pivo a chová včely. „Já jsem se chtěla učit řemeslo. Na Břevnově jsem měla ve farnosti souseda, který je vystudovaný hispanista a začal ve třiceti jezdit s kamarádem na učňák do Kladna, protože se chtěl stát truhlářem.

Tak jsem se nechala inspirovat a vybrala jsem si pivovarnictví. Protože to má například v Belgii velkou tradici mezi mnišskými řády. Kláštery se tam takhle živí. V době, kdy jsem se rozhodovala, už byla na spadnutí odluka církve od státu, a já si říkala, že by to mohla být do budoucna možnost, jak zkusit živit farnost,“ vysvětluje svou pracovní pestrost, kterou má i v budoucnu představu kombinovat.


Velikonoce jsou vzkříšení. A je to doba, kdy člověk může s něčím pohnout, začít něco jinak. Jakoby mocný hlas, který vzbudil Lazara z mrtvých a který volá, snažte se přijít na to, kdo jste, proč jste sem do světa přišli, jaká je píseň vašeho srdce. Co chce ven.Sandra Silná

„Mám ten sen, že budu ve svém kostele čepovat vlastní pivo v hospodě, co tam dole máme, a budu si u toho povídat s lidmi,“ říká Silná. „Je to asi taková idealistická představa, ale připadá mi, že to spolu souvisí, že s lidmi jste jakožto farářka spojena na duchovní úrovni, na bohoslužbách. Ale pak je tam i lidová rovina, kterou v Husitské církvi máme od počátku. To, že jste s farníky spjati i na neformální úrovni.

Plivanec od KSČM

V otázce zákona o zdanění církevních restitucí, který navrhla a prosazuje KSČM, má farářka jasný názor. „Přijde mně to jako zoufalství. Jak ještě dostat nějaké peníze, a pak je rozházet na nesmysly. S tímhle opravdu nesouhlasím. Už takhle máme v církvi poměrně dost problémů uživit sbory.

Pro spoustu lidí je církev asi úplně zbytečný prvek, a když vláda naloží církvím další zdanění, tak je to, jakoby říkali: my vás nepotřebujeme, nám je úplně jedno, jak vyžijete. Ale opravdu si nepřipadám jako zbytečná součást téhle společnosti. Vidím, že dělám spoustu potřebné práce pro lidi. A ani to neomezuji jenom na svoje farníky nebo na Husity nebo na křesťany. Přijde mně to jako plivanec.“

Materialismus přebíjí duchovno

Silná upozorňuje na bolavou otázku orientace na materiální hodnoty v naší společnosti. Podle jejích slov takový zákon uspokojí právě takto orientovanou populaci. „Je to určitá koncentrace na materiální stránku života. Jen na to, co si člověk může obstarat, nebo vyrvat sám. Ale už tam absolutně chybí duchovní strana života, která tady ale stále je.

Jako farářka se vnímám jako člověk, který by se měl snažit sjednotit oba tyto aspekty. Nejde se tvářit, že materiální věci nejsou. Jde ale o to se nezaseknout jen na nich.“

Proč se Sandra Silná rozhodla založit včelín a chovat vedle vaření piva také včely? Poslechněte si celý rozhovor Barbory Tachecí.>>
Spustit audio
autoři: Barbora Tachecí, Kateřina Chvátalová