„Myslím, že Chorvatsko nebude označeno jako červené ani po 7. září,“ říká o cestovním semaforu Jan Papež

31. srpen 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Žena v roušce u vody (ilustrační foto)

Většina Čechů se letos kvůli omezením v cestovním ruchu spojeným s pandemií koronaviru musela obejít bez cest do zahraničí. A ti, co vyjeli, byli často bezradní.

Čtěte také

Hlavně v případě cest na většinu území Španělska a do Rumunska doporučuje česká vláda opatrnost. V Británii teď musí Češi na 14 dní do karantény, stejně jako ve Finsku, Estonsku Norsku nebo Slovinsku.

Do Chorvatska nebudou povinné testy zatím jen do 7. září. „Rozhodnutí dát Chorvatsko na červené světlo nepadne, myslím, ani 7. září,“ říká ve Speciálu Plusu místopředseda pro vnější vztahy Asociace cestovních kanceláří Jan Papež.

Dodává, že Chorvaté jednoznačně prokázali, že situaci kolem šíření koronaviru řeší, třeba tím, že zavedli některá radikální opatření především uvnitř budov.

Klienti jsou bezradní

Češi si často neví při cestování rady. „Klienti jsou v podstatě bezradní. A to i ti, kteří se přes všechny potíže rozhodli dál cestovat, protože je to součást jejich životního stylu,“ odpovídá.

Mají totiž problém vybrat destinaci, která bude „otevřená“ i za 14 dní nebo tři týdny, upozorňuje Papež.

Čtěte také

„Ten zmatek kolem hraničních přechodů, karantén a testů na covid-19... Pravidel je tolik a jsou tak nepředvídatelná, že to má samozřejmě velmi negativní vliv na rozhodování lidí: jestli vůbec cestovat, a pokud cestovat, tak kam,“ dodává.

Papež zároveň velmi chválí spolupráci s ministerstvem zahraničí, které podle něj dělá, co může. Mnohdy ale nemá šanci ovlivnit rozhodnutí partnerských zemí, které ze dne na den mění podmínky cestování do svých zemí. 

Dalšími hosty Speciálu Martiny Maškové byl ředitel státní agentury CzechTourism Jan Herget nebo mluvčí Krkonošského národního parku Radek Drahný. Poslechněte si audiozáznam debaty.

autoři: Martina Mašková , lup
Spustit audio

Související