Můžeme vládu nechat kdykoliv padnout. Zatím to ale není ve hře, říká Vojtěch Filip (KSČM)

7. leden 2019

Začátkem roku 2019 řekl Andrej Babiš v České televizi, že nevylučuje rekonstrukci vlády. Největší kritika se snáší na ministerstvo dopravy a zahraničních věcí. Prospěly by vládě ANO a ČSSD personální změny?

„O změnách rozhodují Andrej Babiš  jako premiér a předseda hnutí ANO a Jan Hamáček jako předseda ČSSD. Nemůže o tom rozhodovat Vojtěch Filip nebo někdo jiný, protože k tomu nemá pravomoc ani sílu to prosadit,“ uvedl v pořadu Pro a proti europoslanec za ČSSD Miroslav Poche.

Podle něj ministr zahraničí Tomáš Petříček zákonitě čelí tlaku komunistů. „Ti nikdy nebyli v souladu s českou zahraniční politikou. U Dana Ťoka je situace odlišná. Převládá zde klientelistický zájem pana Filipa, který je ve Sněmovně králem vyjednávání trafik a postů, což pan Ťok odmítl.“

Vláda funguje velmi dobře, ale také si nemyslím, že je možné, aby se dál zvyšoval vydírací potenciál Vojtěcha Filipa a komunistů... Zvláště v zahraniční politice by měl být vliv komunistů na vládu co nejmenší.
Miroslav Poche

Také prý není dobře, aby komunisté měli takový vliv na ministerstvech a v jimi spravovaných společnostech. „Jsou v opozici, nenesou žádnou odpovědnost. Nemyslím si, že jim přísluší, aby ovládali nebo nominovali členy některých dozorčích rad, například Ředitelství silnic a dálnic.“

„Ministr zahraničí Petříček je naprosto svébytný a nezávislý, některé kroky bych tak silně neakcentoval, ale je velmi dobrým ministrem... Jsem jeho externím poradcem, což je běžná funkce na každém ministerstvu,“ odmítl dohady o vlastním vlivu na ministra Miroslav Poche (ČSSD).

Neděláme unáhlené kroky

„Změny by prospěly. Třeba s prohlášením ministra dopravy Ťoka, že nečekal 18. prosince sníh, jeho důvěryhodnost poklesla k nule,“ vysvětlil předseda KSČM a místopředseda Poslanecké sněmovny Vojtěch Filip.

Ten se ohradil proti Pocheho tvrzení o klientelistických zájmech. „Na takové hloupé invektivy odmítám reagovat. To Vy jste jasně ukázal, že jste ten pražský kmotr, který vyjednává.“

Jestli KSČM řekne, že nebude dál podporovat tuto vládu, tak tato může kdykoliv padnout... Ale zatím to není ve hře. Při projednávání dohody o toleranci jsme se shodli, že sedm bodů našich požadavků se plní zcela nebo částečně.
Vojtěch Filip

Filip také objasnil, proč strana toleruje vládu sociální demokracie a hnutí ANO. „Nechtěli jsme, aby tady byla delší politická krize... Ostatní politické strany se chovaly podle hesla čím hůř, tím líp. My chceme, aby se občané České republiky měli lépe.“

„Vyvolat dohadovací řízení o vládě můžeme, ale zatím jsme se k tomu nerozhodli... Neděláme unáhlené kroky, vše řešíme případ od případu. Odmítám nařčení pana Pocheho, že nám jde o ekonomický vliv. My uplatňujeme vliv politický, protože máme mandát svěřený občany,“ shrnul Vojtěch Filip (KSČM).

autoři: Veronika Sedláčková , oci
Spustit audio

Související