Může prezident beztrestně lhát? „V tuto chvíli, pokud to Nejvyšší soud potvrdí, bude neomezený,“ říká ústavní právník

8. listopad 2016

Co si lidé mají myslet o tom, když Kancelář prezidenta republiky nerespektovala pravomocné rozhodnutí soudu? Host Michaela Rozsypala, ústavní právník Jan Kudrna, se zamýšlí nad tím, že samotná žaloba žádající omluvu, měla být podána přímo na prezidenta republiky, ne na jeho kancelář.

Kde je hranice toho, co může prezident beztrestně říct?


V tuto chvíli, pokud Nejvyšší soud potvrdí to pravomocné rozhodnutí předchozích dvou instancí, tak bude prezident neomezený, protože tu eventuální odpovědnost ponese jeho kancelář. Jan Kudrna

„Jde o jeden z hraničních případů,“ vysvětluje v Interview Plus ústavní právník Jan Kudrna. „Kancelář prezidenta republiky se žádného výroku nedopustila. Kancelář prezidenta republiky dokonce ani nemá možnost ovlivnit to, co prezident republiky řekne. Jako právník se ale těžko můžu smířit s tím, že zodpovědnost je přenesená na někoho jiného.“

Kam až sahá politická imunita prezidenta?

Kudrna se zamýšlí nad tím, jak by v absurdním případě mohla vypadat omluva prezidentské kanceláře: „Úředník dostane to za úkol napsat omluvu paní Kaslové. Tak jako každý zaměstnanec dostane nějaký úkol od nadřízeného. Napíše nějakou formulaci, dá na ni svůj podpis… ale kde je tady nějaké poučení?“

Jan Kudrna

Žaloba podle něj tedy měla směřovat přímo na prezidenta republiky a ne na jeho kancelář. Řešení vidí v tom, že by se imunitní ustanovení vykládalo zužujícím způsobem, aby se prospělo zásadě rovnosti před zákonem.

„Jsem zvědavý, jak se k tomu postaví Nejvyšší soud, pokud by se šlo tou cestou, kterou jsem naznačil. Aby se řeklo, že článek 56, odstavec 3 neznamená vyloučení občansko-právní odpovědnosti prezidenta republiky,“ vysvětluje právník situaci, která se pojí na právní imunitu hlavy státu.

Odvolání Hermana

„Pokud se jedná o možnost odvolání jakéhokoli člena vlády, tak prezident ji má – jako každý jiný člověk na světě. Je to možnost vyjádření čistě politického názoru. Je takovým superpolitikem a je to to příprava půdy na veřejnou diskuzi. Ale není vybaven ústavněprávním nástrojem k tomu, aby mohl podat návrh, kterým by se premiér musel zabývat a nějaký právním způsobem ho vyřídit nebo na něj odpovědět. Prezident republiky podle mě premiérovi názor sdělí, premiér se k němu vyjádří, a pokud mu nevyhoví, tak tím celá záležitost pro mě, jako právníka, končí. “ vysvětluje Kudrna v další části rozhovoru.

Nepřekračuje v tomto ale prezident své ústavní pravomoci? Poslechněte si názor právníka Jana Kudrny v celém Interview Plus >>

autoři: Michael Rozsypal , bar
Spustit audio