Musíme maximálně snížit chuť lidí neplatit na své děti. Tvrdými represemi, radí senátor Čunek
Co mají dělat rozvedení rodiče, když jim bývalý partner nebo partnerka neplatí výživné na společné dítě? Podle zákona o zálohovém výživném, který schválila vláda, by nezodpovědného rodiče mohl zastoupit stát. Zákon z dílny ministryně práce a sociálních věcí Michaely Marksové (ČSSD) má sice oporu v koaliční smlouvě, ale také řadu kritiků z řad pravicové opozice.
„Stát by určitě zálohové výživné vyplácet neměl,“ řekl v pořadu Pro a proti hejtman Zlínského kraje a senátor Jiří Čunek (KDU-ČSL).
Podle něj je to nesystémové. „Vede to k tomu, že podporujeme ty nezodpovědné rodiče, protože si řeknou, že to nakonec stejně stát zaplatí.“
„Stát musí vytvořit systém, kterým nezodpovědné rodiče k placení donutí, a to systémem soudním,“ navrhl senátor.
Dva a půl milionu slušných a spořádaných rodin musí půl milionu rodin platit za to, že jsou nespořádané? Stát má předložit zákon, kdy represivní opatření vůči neplatičům budou tak silná, že donutíme většinu k placení… Musíme maximálně snížit chuť lidí neplatit na své děti.Jiří Čunek
Ten také pochybuje, že vyplacené peníze stát od dlužníku vymůže. „Když vím, jak funguje stát, je to podobné jako u každého z nás. Jestli dojde k tomu, že stát začne zálohově platit za ty, kteří nezaplatili, tak jsem přesvědčen, že pak nedokáže dostat peníze zpět.“
„Každý z nás je zodpovědný za svůj život, a tak důležitý krok, jako je manželství a plození dětí, si musí rozmyslet. Dnes se lidé neberou, a i z těchto krátkodobých známostí se rodí děti. Je třeba, aby si všichni uvědomili, že mají odpovědnost za své konání v životě,“ žádá Čunek.
Poslanec a předseda výboru pro sociální politiku Jaroslav Zavadil (ČSSD) je přesvědčen, že stát má vyplácet zálohové výživné.
„Nástroje, kterými bychom přinutili lidi, aby se chovali seriózně, tu už jsou,“ reagoval na Čunkovu iniciativu Zavadil. „Když se vezme řidičák, tak to působí. Já bych přidal ještě další sankce, jako odebírání zbrojního pasu nebo licenčního oprávnění. Protože to, že si někdo zplodí děti a neplatí na ně, tomu já nerozumím.“
Když stát výživné vyplácet nebude a děti a rodiny nebudou dostávat peníze, tak bude těmto lidem stejně platit jiné sociální dávky různého typu… Bylo řečeno, že od vymáhání jsou soudy. To by ty děti umřely hlady, než soud všechno vyřeší, podle toho, jak se dnes soudy chovají.Jaroslav Zavadil
Poslanec se prý diví, že křesťanský demokrat Čunek označuje řešení za nesystémové. „Tak ať nějaký systém předvede. Zatím nikdo s ničím jiným nepřišel… Navíc to není v Evropě nic mimořádného, je to poměrně běžná záležitost.“
Nevyplácení výživného státem by jen vedlo k tomu, že stát stejné peníze vyplatí na různých sociálních dávkách, upozornil politik. Ten také není zastáncem silných represí, po kterých volá Čunek.
„Kdyby se zavírali ti, co neplatí, tak musíme jednak stavět nové věznice, protože se do stávajících nevejdou. Za druhé to ničemu nepomůže, protože neplatiči ve věznici stejně nevydělají peníze, a zase to té rodině nic nepřinese,“ konstatoval Jaroslav Zavadil.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.