Muníb Hassan Alrawi: Do června příštího roku Islámský stát zanikne

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Muheeb Hassan Alrawi

Muníb Hassan Alrawi, předseda Ústředí muslimských obcí v České republice je přesvědčen, že takzvaný Islámský stát je ve skutečnosti anti-islámský. Za zvláště znepokojivé považuje to, že radikálové této organizace jednají ve jménu islámu.

„To, co tzv. Islámský stát páchá, je protiislámské,“ uvedl v pořadu Interview Plus mluvčí českých muslimů.

Podle něj je třeba soudit muslima podle islámu, nikoli islám podle muslimů. „Stejně, jako se posuzuje křesťan podle křesťanství, a ne naopak,“ dodal.

„Podle nás, podle jedné miliardy a půl muslimů, je IS anti-islámský, protože podle nás záměrně poškozuje jméno islámu,“ tvrdí Alrawi.

Dalším důkazem je, že ve skutečnosti nejvíce obětí samozvaného Islámského státu jsou muslimové a obzvláště sunnitští muslimové, připomněl předseda.

„Nemohu se zbavit pocitu, že to je fiktivní, průmyslově udělaný stát,“ soudí Alrawi.

Ten nepředpovídá státnímu útvaru v Sýrii a Iráku dlouhého trvání.

„Mám takový pocit, že do června příštího roku Islámský stát začne zanikat nebo zanikne,“ prohlásil předseda.

Za příčinu označil muslim střet velkých zájmů velkých mocností v oblasti. „Mám takový dojem, že se chystá jakýsi nový útok na Normandii, a bude boj o to, kdo koho předběhne, kolik si zabere z tamního regionu pro sebe, i kdo sklidí slávu za to, že ukončil toto zjevení.“

„Tak jako Islámský stát vznikl, absolutně z ničeho nic a během vteřin, tak stejně i skončí,“ přepověděl Muníb Hassan Alrawi.

Jak se muslimové v Česku vyrovnávají s tím, že někdo využívá jejich náboženství k politickým účelům? Chápou obavy české veřejnosti z cizí kultury? Komunikují dostatečně s lidmi v zemích, kam přicházejí? Na otázky Michaela Rozsypala odpovídal předseda Ústředí muslimských obcí v České republice Muníb Hassan Alrawi.