Možná bude nutné dostavět nejen Dukovany, ale i Temelín, říká adept na ministra Tomáš Tesař

5. listopad 2021

Premiér Andrej Babiš (ANO) v pondělí na konferenci OSN v Glasgow kritizoval evropský klimatický balíček známý pod označením Fit for 55, když mluvil o zelené sebevraždě. „Je to nepatřičné a ostuda pro Českou republiku,“ říká možný kandidát na nového ministra životního prostředí Tomáš Tesař (TOP 09). „Babiš něco jiného říká a dělá na půdě Evropské unie, a pak přijede domů a jeho stanovisko je otočené o 180 stupňů,“ dodává s tím, že nejdříve je třeba si vyjasnit národní postoj.

Koalice Spolu i strany možné budoucí vládní koalice prý mají debatu v hlavních bodech uzavřenou a výsledný postoj označuje Tesař za poměrně kompaktní. Nevylučuje ale, že se o některých parametrech bude ještě debatovat.

Čtěte také

„Hlavní směr je jasný a vytyčený. Bude i součástí programového prohlášení, chápeme to jako příležitost, je to nutnost a z vytyčené cesty neuhneme,“ zdůrazňuje s tím, že směřování neovlivní extrémní názory z obou stran.

V polovině září vláda schválila aktualizovaný Národní akční plán adaptace na změnu klimatu. Ten je prý napsaný správně, stejně jako mnohé dřívější dokumenty, důležité ale je, aby se podle něj skutečně postupovalo, připomíná Tesař.

Potřebujeme jádro

Podle Tesaře je do budoucna třeba změnit způsob hospodaření v krajině, tedy ochrana vody, emise oxidu uhličitého, zemědělství a lesnictví, stejně jako i průmysl a dopravu.

Čtěte také

Jako první se chce možný příští ministr zaměřit na opatření, která při co nejmenším vynaloženém přinesou největší efekt. Za příklad uvádí zpřísnění protierozní vyhlášky nebo podmínit hospodaření tím, že se má přistoupit k přírodě blízkým opatřeními.

Pokud jde o elektromobilitu, vláda by prý měla podpořit zejména infrastrukturu a dobíjecí stranice. Je také třeba zabývat se ve spolupráci s automobilkami tím, aby se elektrická auta stala dostupnějšími, Tesař nevylučuje ani možnost dotací, pokud si to ovšem země bude moci dovolit.

Bez jádra to v Čechách v dohledné době třeba padesáti let nejde.
Tomáš Tesař

Otázkou také je, z čeho se budou elektromobily nabíjet. Autoprůmysl totiž mimo jiné počítá s tím, že tady budou jaderné zdroje elektřiny. 

V našem energetickém mixu není možné počítat, že se stoprocentně obejdeme bez jádra. To není možné. Bez jádra to v Čechách v dohledné době třeba padesáti let nejde. Úkolem vlády bude akcelerovat výběrové řízení na dostavbu bloku v Dukovanech. A já k tomu dodávám: Musíme si sednout a říct, jestli nebude potřeba dostavět i bloky v Temelínu,“ tvrdí Tesař.

Neohrožuje Evropa svou potravinovou soběstačnost? Poslechněte si v záznamu Interview Plus.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.