Moskva zajistila paralelní dovozy skrz třetí země. Rusům tak nic nechybí a válka je nezajímá, říká politolog Svoboda
V Rusku nedávno rozšířili brannou povinnost na věk od 18 do 30 let. Předtím to bylo od 18 do 27 let. „Ukazují tím, že mají kde brát. Budou nabírat se strategií ‚když ztratíme dvojnásobek toho, co Ukrajinci, tak jsme v pohodě, protože máme čtyřikrát více lidí‘,“ vysvětluje rusista a politolog Karel Svoboda z FSV UK.
Vojáky nabírají z těch nejchudších oblastí, motivují je peníze. „Dostanou za měsíc to, co si jinde nevydělají za půl roku. A i když je zabijí, jejich rodina dostane tučné náhrady. Moskvané jsou spokojení, že nemusí do války. Všichni jsou spokojení,“ tvrdí a dodává, že sám Putin říkal: „Buďto povedete mizerný život a upijete se, anebo půjdete do armády a zemřete pro nějaký smysluplný důvod.“
Čeho se bojí Vladimir Putin?
Putin se nyní bojí jak vytlačení z území kompaktní Ukrajiny, tak i toho, že se Ukrajinci opravdu vrhnou na Krym.
Čtěte také
„Kdyby byli Rusové vytlačeni a podařil by se protiútok na Melitopol, Berďansk, neřkuli Mariupol, byla by tím přeseknuta dopravní tepna. To by pro Putina byla velká rána, protože on sází na to, že to jsou jejich území, a musel by vysvětlovat, že o ně přišli,“ míní rusista, podle něhož by dalším ohrožením bylo vzedmutí nepříznivých nálad uvnitř Ruska.
Dopravní tepna vede skrz pevninskou Ukrajinu na Krym, po jejím přeseknutí je Krym zranitelnější.
„Bylo by těžké či nemožné dodávat zásoby pro Rusy na samotný Krym, což je základní podmínkou pro Ukrajince,“ říká Svoboda. Ti, kteří zde odmítli ruské občanství, jsou perzekvováni. „Rusové netrpí projevy ukrajinskosti,“ dodává. Krym je nyní nejcennější ukradené území, a stává se tak místem potenciálního využití jaderné zbraně.
Současná nálada v ruské společnosti
Čtěte také
Ruská propaganda podle Svobody říká: „Může vám to být jedno, je to někde daleko, v chudých regionech vám moc nehrozí, a pokud by vznikly protesty v Moskvě, tak máte velký problém. Ruská armáda postupuje vpřed, hrdinně bojuje, brání se proti útoku Západu, proti neonacistům.“
Situaci s nadsázkou porovnává k protestům stoupenců okamžité dohody o příměří na Václavském náměstí. „Všichni by šli do vězení za diskreditaci ruské armády, což si neuvědomují, ale užívají si svobody, kterou Rusko neposkytuje. Tam musíte jen podporovat válku.“
Životní úroveň Rusů
Rusko zajistilo paralelní dovozy skrz třetí země a v automobilovém průmyslu si poradí přelepením čínských aut. „Dle zpráv, co mám z Moskvy, jde život jako předtím. Nějaké značky tam nedostanete, ale dostanete jiné dovezené přes Turecko, Singapur a Kazachstán. Obyvatelé jsou víceméně v klidu, válka je nezajímá,“ míní Svoboda.
Veřejná sociologická data jsou hrubá. „Všichni vám řeknou, že podporují válku. Ty nejdetailnější průzkumy má samotný Kreml, a pokud tam mluvili o možné občanské válce, tak už to indikuje, že možná jednolitost společnosti není až taková, jako říkají veřejná data. V nich Rusové neuvádí, co si myslí. Existuje ještě průzkum Federální služby ochrany obsahující detailnější a lépe vypovídající data,“ vysvětluje.
Poslechněte si celý pořad Osobnost Plus Barbory Tachecí.
Související
-
Libor Dvořák: Fenomény ruské agrese podle Mychajla Podoljaka
Jedna z nejznámějších osobností současné ukrajinské politické scény, poradce šéfa prezidentské kanceláře Mychajlo Podoljak, se zamýšlí nad řadou fenoménů probíhající války.
-
Ondřej Soukup: Prigožin a Girkin - podivuhodné zvraty osudů ruských ultranacionalistů
Na fotografii stojí v džínách, bílé košili a třese si rukou s africkým diplomatem. Je to Jevgenij Prigožin, zakladatel žoldácké Wagnerovy skupiny.
-
„Polsko je Polskem jen díky Stalinovi,“ tvrdí Putin. Co stojí za jeho verbálními útoky vůči Varšavě?
Začalo to manévry wagnerovců v Bělorusku a teď Vladimir Putin přímo vyhrožuje Polsku.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.