Moc Kaczyńského nezmizí. Všichni na polské pravici ví, že chtějí-li mít úspěch, musí se mu klanět, míní publicista Janyška

7. prosinec 2023

Vychází kniha publicisty a bývalého diplomata Petra Janyšky s názvem Polsko vejpůl. „Je o tom, jakým způsobem se rodí autokratický systém, systém jednoho vládce nad celou zemí,“ říká její autor, který prostřednictvím rozhovorů s významnými Poláky mapuje současnou politickou situaci v zemi ovlivněné touhou Jarosława Kaczyńského po moci.

Předpokládá se, že Sejm v pondělí udělí důvěru vládě Donalda Tuska, čímž Kaczyński přijde o přímou politickou moc. „Stále bude mít velikou moc v opozici,“ oponuje Janyška s tím, že moc Kaczyńského ovlivňovat společnost nezmizí.

„Bude mít velikou moc, protože on si za osm let, co vládl, obsadil svými lidmi všechna klíčová místa,“ popisuje. „A ti lidé tam ještě dlouho zůstanou, protože má obsazený ústavní soud, nejvyšší soud, televizní a rozhlasovou radu, šéfa centrální banky a taky šéfy všech velkých státních a polostátních podniků a hlavně média.“

Čtěte také

Svým vlivem a kumulovanou mocí dosud ovládal celou politickou scénu. „Je to člověk, který doposud vládl celému Polsku. Všichni na pravici se ho báli, nikdy neměl žádného rivala,“ vysvětluje Janyška.

„Všichni na polské pravici rozumějí, že chtějí-li mít sami úspěch a nechtějí-li skončit v nějakém příkopu, tak se musí klanět před Kaczyńským.“

Kvůli svému přístupu je považován za strůjce autokratického režimu, který použije jakoukoliv ideologii, která se mu zrovna hodí. Mezi intelektuály a kulturně činnými lidmi proto nemá zastání. Pro Poláky je problematický hlavně jeho vliv na média.

„Spousta Poláků, kteří dokonce volí PiS, říká, že na televizní zpravodajství se nedá koukat. To je horší indoktrinace a politická agitace, než byla v komunistické televizi,“ uvádí.

Dva velké úkoly

Narovnání poměrů bude úkolem pro novou vládu. Té by měl předsedat Donald Tusk. Situace kolem jmenování je ale napjatá a nejasná.

„V pondělí 11. prosince předstoupí dočasný premiér Morawiecki před parlament. S 99procentní pravděpodobností se dá říct, že nedostane důvěru, protože jim schází skoro 40 hlasů,“ vysvětluje Janyška. „Parlament jmenuje nového premiéra, to bude Donald Tusk, na tom je shoda.“

Čtěte také

Předpokládá se, že získá většinu hlasů a důvěru. „Předstoupí před prezidenta s přísahou. A teď jde o to, že prezident by jej formálně měl přijmout. Ale v Polsku se velmi spekuluje o tom, že to možná neudělá,“ upozorňuje Janyška.

Pokud by se Tusk skutečně stal premiérem, bude muset nastolit zásadní změny. „Jedním z těch dvou největších úkolů, které má Tusk před sebou, bude jednak napravit soudní systém, což bude trvat dlouho, a napravit veřejnoprávní média tak, aby skutečně byla veřejnoprávními,“ přibližuje Janyška.

Reforma soudnictví je přitom podmíněna i ultimátem Evropské komise. Dokud Polsko neprovede alespoň nějaké kroky k nápravě směrem k větší nezávislosti soudního systému, nebude mu dovoleno čerpat 35 miliard eur z unijních fondů.

Čtěte také

Od Tuska se dále očekává, že jeho vláda požene k odpovědnosti představitelé minulých dekád, kteří Polsko dovedli do současné situace.

„Za vlády PiSu došlo k něčemu, co Polsko od roku 1989 neznalo, to znamená ke strašné korupci,“ konstatuje Janyška s tím, že mezi voliči je poptávka po narovnávání politických poměrů v zemi.

„Určitě se to bude napravovat a vyšetřovat. V Polsku mnoho lidí čeká, že budou nějaké právní postihy, protože má-li ten stát fungovat jako právní stát, tak musí přijít vyšetřování a trest, když se dělo něco špatného,“ uzavírá Petr Janyška.

Více podrobností o sestavování vlády, moci Jarosława Kaczyńského nebo korupci v Polsku si můžete poslechnout v záznamu celého rozhovoru. Moderuje Barbora Tachecí.

autoři: Barbora Tachecí , esta

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.