Mobil s pevným diskem a připojením na televizi?

19. říjen 2005

Malý technický zázrak připravil jihokorejský výrobce mobilních telefonů. Rozdíly mezi telefonem, domácí kamerou a hudebním přehrávačem jsou prakticky setřeny.

Telefon nese modelové označení SPH-V7900 a je klasickým véčkem, kde se displejová část také může otáčet kolem své osy. Vnitřní barevný displej typu TFT má rozlišení 240 x 320 s 256 tisíci barvami (neboli 262 144 odstínů). Vnější displej má rozlišení jen 96 x 96 pixelů s možností zobrazit 64 tisíce barev (65 536 odstínů).

Kapacita pevného disku 3 GB je ve srovnání i s notebooky modely malá. Jestliže se ale porovná kapacita mobilů v desítkách megabajtů se třemi gigabajty, jde o obrovský posun.

K čemu takovou kapacitu využít? I pro nejnáročnější použití se pomocí kontaktů neobsadí téměř nic. Trochu kapacity se využije Java aplikacemi či daty pro ně, například mapy. Nejpoužívanější ale bude integrovaný digitální fotoaparát a kamera v jednom. Dvoumegapixelový čip dokáže zahltit v přičinlivých rukou snad jakýkoli pevný disk. Optický zoom je na mobilní přístroj také úctyhodný, i když je jen dvojnásobný. Mobil zvládá přehrávání formátu MP3 stejně jako MPEG-4.

Pokud teď nabýváte dojmu, že tento mobil bude vypadat jak podle vtipu "Prodám mobilní telefon. Zn. I s podvozkem", budete možná zklamáni. Jeho rozměry jsou 103 x 52 x 26,6 milimetrů, výsledná hmotnost pouhých 165 gramů!

Další zajímavostí je možnost připojit přístroj k televizi. Výrobce dodává kompozitní video kabel včetně stereofonního zvuku pro konektory typu cinch. Nemnoho mobilů disponuje nabídkou PAL i NTSC. Díky připojení k televiznímu přijímači se fotografie mohou prohlížet veřejně na televizi, včetně případného videa. Také je možno jen poslouchat hudbu.

Po příchodu mobilu na trh mohou padat věty typu: "Už máte plán na večer? Budete se dívat na video, nebo na mobil? Máme video z dovolené na mobilu, chcete se podívat?"

autor: Patrik Veselík
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.