Množství covidu v odpadních vodách je teď největší v historii. Situace je ale naprosto odlišná, říká analytička Přibylová

21. říjen 2022

„Nákaza covidem-19 je v tomto okamžiku na nejvyšších hladinách, co kdy byla. Vidíme to i na lidech kolem – sice to nereportují, netestují se, ale vidí to asi každý,“ popisuje matematička Lenka Přibylová z Ústavu matematiky a statistiky Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity. Kromě jiného vedoucí analytické skupiny Národního institutu pro zvládání pandemie vzápětí dodává: „Situace je ale naprosto odlišná od roku 2020 i 2021, kdy byla populace imunitně naivní.“

To znamená, že lidé nebyli očkovaní nebo covid do té doby neprodělali. „Zatímco teď prošla téměř celá populace imunizací, zvlášť ta starší, která je vysoce proočkovaná. Takže těžké průběhy se v tomto okamžiku opravdu neočekávají,“ dodává.

Aktuálně je prevalence nemoci velmi vysoko.
Lenka Přibylová

I hladiny odpadních vod, které monitoruje VŠCHT Praha, jsou podle Přibylové „opravdu vysoko nad všemi předchozími vlnami covidu. Aktuálně je prevalence nemoci velmi vysoko.“

Lenka Přibylová

ÚZIS stále a nepřetržitě monitoruje sociální zařízení nebo nemocnice a zatím se zdá, že vakcíny i očkování lidi chrání proti těžkému průběhu.

Podle statistiků ale při letní covidové vlně zemřelo násobně víc lidí než ve stejném období v předchozích dvou letech. Za letošní srpen je hlášeno 317 úmrtí na covid, loni to bylo 26, předloni 42 lidí.

Léto a lidé s covidem? 

„V nemocnicích jsme měli docela viditelnou vlnu, to byli tentokrát lidé opravdu takzvaně s covidem. Ti, kteří přišli do nemocnic z nějaké jiné příčiny a byla jim diagnostikována nákaza. Samozřejmě, že to byli hlavně starší, v průměru jim bylo asi o 12 let víc než při vlně delty v roce 2021.“

Máme studie, podle kterých je teď až polovina lidí bezpříznakových.
Lenka Přibylová

Lenka Přibylová upozorňuje, že u starších nebo nemocných lidí je každá další infekce problém a může jim i ztížit jejich už do té doby vážný stav. „Letos v létě to už nebylo takové, že by přišli lidé ,z ulice‘ na JIP a najednou by se dostali na ventilátory. I toto procento hodně kleslo. Dřív šlo až 40 procent nemocných z JIPky přímo na ventilátory, teď jich bylo už jen málo,“ připomíná.  

Čtěte také

Matematička Přibylová tvrdila ještě v lednu letošního roku, že největší riziko omikronu je v tom, že může najednou onemocnět velká část populace. „To byl velký strašák,“ připouští. „Protože nikdo nevěděl, jak budou naše vakcíny chránit i proti ,střednímu onemocnění‘, které lidi s horečkami pošle na týden domů.“

„Naštěstí se zdá, že i tohle funguje dobře. Už na to máme i studie, podle kterých je teď až polovina lidí asymptomatických, tedy bezpříznakových,“ vysvětluje s tím, že kdyby najednou onemocněli všichni, měli bychom velký ekonomický problém. „To se naštěstí neděje,“ dodává.

To, jestli ale omikron bude dál mutovat a jak se budou vyvíjet jeho další subvarianty, dopředu vědci stále říct neumí.

Čtěte také

„Myslím, že teď neexistuje model, který by predikoval, jak se budou vyvíjet subvarianty. Virus hodně mutuje, dokonce rekombinuje. Také se mu věnuje velké množství vědců. Ale predikovat jeho vývoj nedokáže nikdo.“

„Proto je velice důležité sledovat, jakým způsobem bude na nové varianty viru fungovat léčba, jak bude reagovat na už dřív imunizovanou společnost – jestli bude obcházet imunitu, jestli bude velké procento nakažených, jestli se nezmění virulence, tedy to, jak těžká ta nákaza bude. A jestli se náhodou nestane, že nepřiběhne varianta, která pošle víc lidí zase do nemocnic – ale to se asi už nestane – přesto: nikdy neříkej nikdy,“ dodává.

Problém pandemie? Komunikace

Když vědkyně hodnotí celou pandemii, tvrdí, že největší problém byla komunikace. „Mnoho věcí se dobře nevysvětlovalo a naopak zpolitizovalo – jako třeba roušky a respirátory –, přestože evidentně fungují.“

Mnoho věcí se nevysvětlovalo, zpolitizovalo se i nošení roušek.
Lenka Přibylová

Skvěle pro zvládnutí pandemie prý zafungovaly i uzávěry okresů, které ale lidé pořádně nepochopili. „Pokud si pamatujete, tak to probíhalo v době velké postupující vlny ze západu na východ, kdy k nám dorazila varianta alfa z Velké Británie.“ 

Čtěte také

Zahlcovaly se nemocnice v západních Čechách, a tím, že se okresy uzavřely, se ta vlna zbrzdila a mohli se přesouvat pacienti tam, kde ještě místo bylo. Byla to naprosto neskutečná logistická operace, kterou zvládli zdravotníci za pomoci armády a vůbec se o tom neví. Bez uzávěry by zemřelo mnohem víc lidí,“ dodává.

Celou Osobnost Plus Lucie Vopálenské si poslechněte v audiozáznamu.

autoři: Lucie Vopálenská , lup
Spustit audio

Související