Mluvčí Bílého domu rezignoval, ale zábava tím nekončí, glosuje komentátor Guardianu

24. červenec 2017

Komentátor Peter Preston na stránkách britského deníku Guardian glosuje páteční rezignaci mluvčího amerického prezidenta Seana Spicera.

„Otázkou je, proč tento krok vyvolal tak velkou pozornost, když prezident Donald Trump vyhradil pro Spicera především roli šaška,“ píše deník. List The New York Times tvrdí, že Spicer rezignoval na protest proti jmenování Anthonyho Scaramucciho na post ředitele komunikace Bílého domu.

Bývalý bankéř Scaramuscci je ale podle Guardianu podobně jako Spicer bez předchozí mediální zkušenosti, a tak nelze čekat žádnou výraznou změnu.

„Mírně řečeno, komunikace s veřejností není nejsilnější stránkou této administrativy,“ poznamenává Guardian. Jinak ale se Spicerovým odchodem žádná změna nenastane, snad jen televizní satirické pořady si musejí hledat nový terč.

Faktem je, že jediným šéfem komunikace je v nové administrativě Donald Trump. Tweetuje, jak se mu zlíbí, říká si, co se mu zamane, a nezdá se, že by se na tom něco mělo měnit. Sean Spicer mohl nakrátko vypadat významně jen proto, že si novináři sami rádi rituálem tiskových brífinků dodávají pocitu vážnosti. „Teď ale tiskové oddělení Bílého domu přišlo o hlavního baviče a začíná se propadat do bezvýznamnosti,“ dodává Guardian.

Měl Trump šťastnou ruku?

Logo

Podle deníku New York Times navíc Trump obměnil své tiskové oddělení zcela sám a ze změn vyloučil i šéfa své kanceláře Reince Priebuse. Jenom je otázka, zda měl se Scaramuccim šťastnou ruku.

Bývalý hedgeový investor a nyní mediální stratég pobavil v neděli americké diváky, když během jednoho brífinku začal na kameru oslovovat prezidenta Trumpa a omlouvat se mu za své dřívější politické postoje. Moderátor Jake Tapper se toho hned chytil. „Líbí se mi, jak jste si mezi všemi posluchači vybral právě toho jednoho a na něj se teď obracíte,“ řekl pobaveně.

„Pro Scaramucciho to byl přitom velmi citlivý okamžik, protože si mohl být dopředu jist, že jeho mediální vystoupení bude prezident pozorně sledovat. Nový mediální šéf to řešil tím, že chrlil na Trumpovu adresu jeden superlativ za druhým a označoval prezidenta za dobráka, který komunikuje stylem ‚co na srdci, to na jazyku‘. Přesto má Scaramucci větší šance než Spicer, který svému šéfovi nikdy doopravdy nerozuměl a ani neměl jeho důvěru,“ uzavírá americký deník New York Times.

autor: rma
Spustit audio