Mitt Romney: Přísahal jsem před Bohem, že k výkonu spravedlnosti přistoupím nestranně

Mitt Romney
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Mitt Romney

Donald Trump tento týden přestál hlasování v americkém Senátu, který posuzoval ústavní žalobu na jeho osobu za údajné zneužití úřadu a obstrukce vůči Kongresu.

Hlasování se podle očekávání vesměs odehrávalo podle stranického klíče: demokraté hlasovali pro odvolání Trumpa, republikáni proti. Jediný, kdo v tomto směru vybočil z řady, byl republikánský senátor za stát Utah Mitt Romney. Ten ještě před samotným hlasováním vystoupil s projevem, kde takříkajíc vyložil karty na stůl:

„Jako senátor a člen poroty jsem přísahal před Bohem, že k výkonu spravedlnosti přistoupím nestranně. Jsem hluboce věřící člověk a takovou přísahu beru s obrovskou vážností. Věděl jsem od začátku, že soudit prezidenta a lídra mé vlastní strany bude ten nejtěžší úkol, před jaký jsem byl kdy postaven. A nemýlil jsem se. (...) Můj hlas bude pravděpodobně v Senátu v menšině, ale bez ohledu na tento fakt chci tímto hlasováním ukázat svým dětem a jejich dětem, že jsem splnil svou povinnost a udělal to, co ode mě má země očekávala.“

Výrok týdne rozebíráme se dvěma znalci americké politiky: Romanem Jochem z Občanského institutu a Jakubem Lepšem z New York University Prague.

Spustit audio

Odebírat podcast

Související