Mirek Topolánek: Visegrád se shodne na negativním vymezení, ale pozitivních témat má méně

Expremiér Mirek Topolánek
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Expremiér Mirek Topolánek

Patnáct let jsme součástí Evropské unie, jak jsme si připomínali během tohoto týdne. Existuje ale i další, užší spolupráce bývalých postkomunistických zemí, tzv. visegrádská čtyřka. 

Aliance Česka, Slovenska, Polska a Maďarska více nebo méně aktivně od 90.let prosazuje spolupráci a zájmy zemí střední Evropy především v rámci Unie. Existuje ale něco takového jako společné zájmy a pomáhá Česku toto angažmá?

V úterním pořadu Pro a proti o tom mluvil bývalý premiér za ODS Mirek Topolánek:

„Myslím, že se Visegrád dneska shodne na negativních tématech, na negativním vymezení, ale té pozitivní politiky, která by ovlivňovala Evropskou unii, tak té je tam daleko méně. Visegrád by teoreticky mohla být teoreticky nějaká báze při erozi Evropské unie, ale bojím se, že historické resentimenty a lokalizace ve středu Evropy je spíše komplikací, historicky determinovanou, a v tomto smyslu by to bylo přání otcem myšlenky, bylo by krásné, kdyby Visegrád fungoval jako nějaký malý Benelux, ale myslím, že to není úplně možné a já preferuji v tomto smyslu, ať se stane cokoliv, zůstat v tom severním křídle Evropské unie, já tomu říkám marková zóna, což je Skandinávie, možná část Beneluxu, je to Německo, my, možná Slovensko, Rakousko a tím to končí.“

Výrok týdne analyzují vedoucí zahraniční rubriky Hospodářských novin Martin Ehl a politolog působící na Katedře politologie Fakulty sociálních věd UK Josef Mlejnek jr.

Spustit audio

Související