Ministryně Hubáčková: Důl Turów už české vodní zdroje poškodil. Teď ale máme peníze na nový vodovod

7. únor 2022

Česko se dohodlo s Polskem na podmínkách těžby v dole Turów. Vláda tvrdí, že záruky, které dostali obyvatelé příhraničí, jsou ty nejlepší možné. „Dohoda řeší spoustu našich požadavků na ochranu životního prostředí po jednotlivých složkách i případné nedodržování dohody. Poskytuje větší ochranu než jakékoliv unijní právo,“ vyzdvihuje ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (KDU-ČSL). Právnička expertní organizace Frank Bold Petra Urbanová poukazuje na problémy s vodou.

Podle Urbanové není zejména ochrana pitné vody a vodních zdrojů na české straně hranice vyřešena v dohodě uspokojivě. „Není schopna dalšímu klesání hladin ve vodních zdrojích zabránit,“ tvrdí.

Důl Turów u česko-polské hranice zásobuje uhlím hlavně sousední elektrárnu

Ministryně Hubáčková namítá, že podle dohody polská strana staví podzemní hydraulickou bariéru. „Její dokončení se očekává v polovině tohoto roku. Během zkušebního provozu se bude zjišťovat její dostatečná funkčnost. Kdyby i tak hladiny vod klesaly, ve smlouvě je podmínka zastavení těžby směrem k Česku do roku 2023,“ vysvětluje.

„Bariéra utěsňuje jen jeden ze čtyř podzemních kolektorů, který neslouží k zásobování pitnou vodou, ani kterým odtéká největší množství vody,“ namítá právnička Urbanová.

„Takže mezi vodními zdroji ohroženými znemožněním odběru a dolem se v tuto chvíli žádná bariéra nenachází. Ani se neplánuje.“

Mezi vodními zdroji ohroženými znemožněním odběru a dolem se v tuto chvíli žádná bariéra nenachází. Ani se neplánuje.
Petra Urbanová

Ministryně ale namítá, že důl po víc než sto letech provozu české zdroje už poškodil a hydraulická bariéra by nepomohla:

Čtěte také

„Díky této dohodě pro tyto zdroje ale máme peníze, kompenzaci na vybudování nového vodovodu. Žádné jiné řešení pro zásobování obyvatel pitnou vodou zde nemáme. Bariéra skutečně má zastavit další snižování hladiny spodních vod.“

Urbanová navrhuje, že je třeba bariéru prodloužit, aby vodní zdroje skutečně chránila. „Česká vláda v dohodě nepožaduje ochranné opatření vodních zdrojů. Ta bariéra, která leží jinde, i kdyby fungovala, tak podle geologů ochrání jiné území než to s vodními zdroji,“ zdůrazňuje.

Kompenzace jsou přitom až krokem druhým, pokračuje právnička. „Povinností číslo jedna je přijmout takové opatření, aby k této škodě vůbec nedošlo. A to se neděje, protože ochranné opatření, které by mohlo ochránit vodní zdroje, v této dohodě absentuje, jak teď potvrdila i sama paní ministryně.“

Je velmi odvážné už nyní tvrdit, že hydraulická stěna, která je teprve ve výstavbě, nebude fungovat.
Anna Hubáčková

„Je velmi odvážné už nyní tvrdit, že hydraulická stěna, která je teprve ve výstavbě, nebude fungovat. Je to opatření, které má snížit či zastavit odtok vody z našeho území směrem do dolu Turów. Stěna bude po dokončení vyhodnocována a prohlubována. Tuto bariéru navrhovali odborníci, sama bych si nedovolila předjímat, že nebude fungovat,“ brání projekt Hubáčková.

Bariéra je tři kilometry vlevo. A tím pádem proti vodě tekoucí z kopce není žádná zábrana.
Petra Urbanová

Podle Urbanové ale mezi vodním zdrojem Uhelná a samotným polským dolem není žádné ochranné opatření.

Čtěte také

„To je tři kilometry vlevo. A tím pádem proti vodě tekoucí z kopce není žádná zábrana,“ kritizuje smlouvu právnička z organizace Frank Bold.

„Smlouva pitnou vodu řeší velmi dobře, podchycuje i případné spory a umožňuje využití mezinárodního dohledu odborných organizací. Ano, vodní zdroj Uhelná je nenávratně postižen bývalou činností. Teď už jen řešíme, jak zachráníme vodu pro obyvatele, ale už ne z dolu Uhelná,“ opakuje ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (KDU-ČSL).

Poslechněte si celou debatu, na dohodu o dole Turów se ptá Karolína Koubová. Znění dohody ministerstvo zveřejnilo po odvysílání debaty.

autoři: Karolína Koubová , oci
Spustit audio

Související