Ministr vnitra nemůže zaručit nestranné vyšetřování kauzy Čapí hnízdo. Jsou to jen politické proklamace, tvrdí Červíček (ODS)

6. prosinec 2018

Máme v Česku na politicích nezávislou policii? Dočkáme se někdy vyšetření letitých kauz? Otázky pro bývalého policejního prezidenta (2012−2014) a dnes prvního náměstka hejtmana Královéhradeckého kraje a senátora za ODS Martina Červíčka.

Ministr vnitra za ČSSD Jan Hamáček nedávno řekl, že garantuje nestranné vyšetření kauzy Čapího hnízda. Martin Červíček prý slovům ministra věří, hlavně kvůli tomu, že tady je nějaký dohled státního zastupitelství.

„Ale dlouhé vyšetřování kauzy a další informace kolem údajného únosu syna premiéra a nejrůznější vyjádření premiéra Andreje Babiše na adresu práce policie a vyšetřovatelů,… to všechno jsou okolnosti, které vytvářejí jistou pachuť. Přesto chci věřit, že vyšetřování proběhne nezávisle,“ říká senátor Červíček.   

Novým policejním prezidentem bude ředitel pardubické krajské policie Švejdar

Ředitel pardubické krajské policie Jan Švejdar odpovídá novinářům na dotazy

Novým policejním prezidentem bude Jan Švejdar, dosavadní ředitel pardubické krajské policie. Nahradí Tomáše Tuhého, který se stal velvyslancem.

Jen politická prohlášení?

Vyslovení garance z úst ministra vnitra bere s nadhledem. „Největší garanci bychom měli mít v roli státního zastupitelství, a tak prohlášení ministra beru spíš jako politické prohlášení než reálný fakt, podle kterého může ministr zaručit nezávislost.“ Šéf resortu vnitra sice policii zaštituje, ale „ve vztahu nadřízenosti a podřízenosti je pouze v osobě policejního prezidenta. Ne celé policie,“ dodává.

Červíček by si také přál, aby to neskončilo u podobných politických proklamací, ale aby se dotčené osoby, ale taky všichni ostatní politici, už dál k této živé kauze pokud možno nevyjadřovali. Dostat bychom prý ale měli odpovědi na všechny otázky, a to nejen od vyšetřovatelů, ale i od dozorujícího státního zastupitelství. Ale až budou všechny potřebné úkony provedeny a vyšetřování ukončeno. „Nicméně je pravdou, že není úplně normální, že vyšetřování kauzy Čapí hnízdo trvá tak dlouho.“

„Už v minulosti vydala dozorová státní zastupitelka stanovisko, které pak bylo i zveřejněno, podle kterého doporučuje efektivnější, kvalitnější a rychlejší práci ze strany státního zastupitelství a policie. Myslím, že je to už rok a dodnes není nijak signalizováno, že by snad mělo být vyšetřování v nějaké dohledné době dokončeno.“

Martin Červíček z ODS se stal senátorem za volební obvod číslo 47 - Náchod

Martin Červíček

Martin Červíček z ODS zvítězil ve druhém kole senátních voleb a stal se na příštích 6 let senátorem za volební obvod číslo 47 – Náchod. Získal celkem 56,46 procent hlasů a porazil protikandidáta Pavla Bělobrádka z KDU-ČSL.

Švejdar je správný polda

Jaký bude podle Červíčka nový policejní prezident Jan Švejdar? Je to dobrá volba? „Považuji ho za velmi dobrého šéfa policie. Je to dlouholetý polda se zkušenostmi. Očekávám od něj trochu jiný styl řízení a jsem zvědavý, jestli dokáže ubránit policii před nejrůznějšími tlaky.“

Ani bývalému policejnímu prezidentovi se ale moc nelíbí, jaké spekulace se objevily kolem výběrového řízení. Nový šéf má prý před sebou plno úkolů. „Na rozdíl od ministra Hamáčka si ale nemyslím, že je naše policie stabilizovaná, a to přestože přibylo v posledních čtyřech letech poměrně dost financí.“

Jinak by totiž neodcházeli zkušení policisté, nechybělo by jich tolik na služebnách, nebyla by tak velká administrativní zatíženost a policii prý rozhodně neprospělo „něco, čemu se říkalo reorganizace specializovaných složek, hlavně v rámci kriminální služby a vyšetřování. Není to jen o penězích, ale i o motivaci, míře jistoty… Když tady není snaha něco zlepšovat, tak to nakonec každého znechutí,“ dodává senátor ODS Martin Červíček.

Co si myslí o vedení policie za Tomáše Tuhého? Proč by měl být policejní prezident člověk ministra? A byl Červíček takovým muže ministra Ivana Langera? Poslechněte si celý rozhovor.

autoři: Michael Rozsypal , lup
Spustit audio

Související