Ministr Petříček: Ano, Čína porušuje lidská práva i své závazky, ale máme ji přestat uznávat?

18. září 2020

„Čína je partner, se kterým chceme dialog vést, ale také vnímáme celou řadu rizik,“ hodnotí česko-čínské vztahy ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). Nezávislý senátor Pavel Fischer v Pro a proti na Plusu připouští, že proměnit české vztahy s Pekingem je úkol, na který sám ministr stačit nemůže, a vyzývá k celospolečenské debatě.

„Evropská unie si priority ve vztahu k Číně jasně stanovila v loňském roce a nevidím důvod je přehodnocovat,“ říká v Pro a proti ministr Petříček. „Unie uznává územní svrchovanost Čínské republiky, ale zároveň si vyhrazuje právo jednat a spolupracovat s Tchaj-wanem.“

Nezávislý senátor Fischer věří, že po událostech v Hongkongu se situace mění. „Čína popřela všechno, co do té doby slíbila a k čemu se zavázala, například jedna země, dva systémy. Zrušila Hongkong jako samostatnou správní jednotku. Je potřeba, abychom na to reagovali.“

Čína zavedla zákon o státní bezpečnosti. Platí pro celý svět: kdekoli na planetě napíšete kritický článek o Číně, můžete být stíháni.
Pavel Fischer

„Nemůžeme se tvářit, že se nic neděje, protože se to týká i nás,“ tvrdí senátor. „Měli bychom reflektovat, že Čína je signatářem například Mezinárodního paktu o lidských a občanských právech. Tam se smluvní strany zavazují k respektu celé řady svobod, ale Čínská lidová republika jich celou řadu porušuje.“

Ministr Petříček uznává, že narušení autonomie Hongkongu je zásadním porušením závazků ze strany Číny: „Ale otázkou je, a odpověď jsem zatím neslyšel od nikoho, co by to znamenalo. Přestaneme uznávat Čínskou lidovou republiku?“

Evropské firmy nemají v Číně rovné zacházení

Petříček potvrzuje, že evropské vnímání Číny se posunulo. „Je to partner, se kterým chceme dialog vést, ale také vnímáme celou řadu rizik, i v oblasti nových hrozeb. Je větší důraz na dialog v oblasti lidských práv, kde je Čína vázána celou řadou úmluv.“

„Na můj vkus pořád chodíme kolem horké kaše,“ soudí Fischer. „Peking si vymínil, že vymýtí každého, kdo by říkal něco, co se mu nelíbí. Takže všichni zahraniční korespondenti museli opustit Čínu, protože jim hrozila represe. Partneři našich podnikatelů dostávají pokuty jen proto, že od nás chtějí koupit piana.“

Jsme znepokojeni zhoršením lidskoprávní situace v Číně. Chceme řadu věcí měnit i v oblasti ekonomické spolupráce.
Tomáš Petříček

Sporné body v oblasti ekonomiky existují, připouští ministr. „Řada avizovaných příležitostí nenastala, evropské podniky v Číně nemají stejné zacházení jako místní firmy. To je další impuls prohloubit spolupráci se státy, které zastávají demokratické hodnoty jako Kanada, USA, Japonsko, Jižní Korea, ale také Indie,“ navrhuje Tomáš Petříček (ČSSD).

Čtěte také

„Když se Čína sama vydala na konfrontační cestu pod vedením komunistické strany, tak musíme o tom vést celospolečenskou debatu. V tom nemůže zůstat ministr zahraničích věcí sám a není to role pro jednu vládu. V tom v parlamentu nabízíme celostátní, celospolečenský, celonárodní konsensus,“ shrnuje senátor Pavel Fischer.

Poslechněte si celou debatu senátora Fischera a ministra Petříčka, moderuje Karolína Koubová.

Spustit audio

Související