Ministr Metnar je politicky odsouzený na milost a nemilost premiéra, vnímá spor o rozpočet obrany politolog

29. březen 2021

Schválení letošního státního rozpočtu se schodkem 500 miliard korun podmínili komunisté škrtem deseti miliard v navýšení financí pro resort obrany. Tyto peníze slíbila šéfka státní kasy Alena Schillerová (za ANO) ministerstvu později přidat. Pokud se tak ale nestane do konce prvního kvartálu, pohrozil ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) demisí. Podle politologa Ladislava Mrklase je přetahovaná dokladem toho, že na české politické scéně chybí zahraničně-politický konsenzus.

„Druhá rovina sporu souvisí s tím, v jakém postavení je současná vláda. Je to vláda menšinová, která se opírá o toleranci komunistů. A ti v tomto směru hrají jednoznačnou roli toho, kdo je proti naší transatlantické vazbě,“ dodává Mrklas z CEVRO Institutu.

Čtěte také

Zatím došlo na vrácení jen poloviny přislíbené částky. Jak ale potvrdili ve Speciálu na Plusu poslanci z obranného výboru sněmovny Alexander Černý (KSČM) a Pavel Žáček (ODS), ani oni zatím nevědí, zda ministr Metnar na jednání vlády oficiálně požádá o přidání zbylých pěti miliard korun.

„To je ta nekomunikace vlády se sněmovnou, kterou tak trochu pohrdá. A jen když ji potřebuje, tak jí ve zcela minimální podobě sděluje informace. Jde o setrvalou zátěž, kterou si tato vláda nese, takže mě to ani moc nepřekvapuje. Byť v takhle důležité věci je to, myslím, velký hazard,“ komentuje situaci politolog.

Hosty byli:
Alexander Černý, KSČM, poslanec, místopředseda Výboru pro obranu
Pavel Žáček, ODS, poslanec, člen Výboru pro obranu
Lukáš Dyčka, bezpečnostní expert z Baltic Defence College
Ladislav Mrklas, politolog, CEVRO Institut

Síla každého ministra české vlády podle něj stojí a padá s tím, jak si zrovna stojí u premiéra Andreje Babiše (ANO). „Pokud to tedy není někdo z ČSSD, ale i tam to o některých ministrech platí.“

Lubomír Metnar je ve složité pozici, myslí si Mrklas: „Určitě není stranickou figurou. Ve vládě je jako odborník. Politicky je tedy odsouzen na milost a nemilost premiéra.“

Ve hře je i veřejné mínění

Handrkování se o upřené miliardy z rozpočtu může mít ale v důsledku neblahý vliv na veřejné mínění o tuzemské armádě, varuje bezpečnostní expert z Baltic Defence College v estonském Tartu Lukáš Dyčka.

Čtěte také

„Nepříjemné to určitě je a peníze chybět budou. Ale při vší soudnosti, těch zbývajících pět miliard zase tak zásadní problém není. Mnohem horší je, že se z této částky stává tak výrazné politikum.“

Vojáci by pak mohli doplácet na to, že se sníží ochota veřejnosti podporovat armádu, tvrdí Dyčka. „Nešel bych úplně do krajnosti ve vyžadování těch peněz zpět ve chvíli, kdy bychom mohli riskovat ztrátu veřejné podpory.“

Odborník na bezpečnost soudí, že příběh deseti miliard tak silně zapůsobil proto, že ministerstvo peníze převedlo z položky na platy. „Považuji to za poměrně dobrý tah. Působí to tak alarmujícím způsobem, že veřejnost přeci jen může mít obavu, že peníze na platy nebudou. Kdyby ale resort peníze zpátky nezískal, tak budou vzaty z té položky na investice, takže vojáci určitě nakonec zaplaceno dostanou.“

Poslechněte si audiozáznam Speciálu Jana Bumby.

Spustit audio

Související