Ministerstvo účelově potopilo nové stavební předpisy, aby mohla v Praze bujet reklama, tvrdí exprimátor Hudeček

19. prosinec 2014

Od příštího úterý přestávají platit stávající stavební předpisy pro Prahu. Veškerá výstavba v hlavním městě se tak bude řídit pouze obecnými stavebními úpravami.

Jaké dopady to metropoli přinese, nelze zatím odhadnout. Jedno je ale jisté: pravidla je nutné co nejdříve předělat.

Ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová předpisům vyčítá hlavně to, že je dosud neschválila Evropská komise, nelíbí se jí ani části, které se týkaly osvětlení nebo teploty vozovky.

Šedesát dní, které ministerstvo městu na úpravu pravidel dalo, považuje bývalý primátor Tomáš Hudeček za šibeniční termín, který měl předpisy účelově potopit, zvláště kvůli jejich regulaci billboardů.

„Vyzval jsem radu k obrácení se na Ústavní soud, protože všechny připomínky ministerstva jsou účelové a směřují jen k tomu, aby v Praze mohla dál bujet reklama," tvrdí pražský exprimátor.

Nejen v oblasti reklamy jsou pražské stavební předpisy specifické: díky nim se mohly zastavit prázdné parcely uvnitř města, ulice širší než 12 metrů měly mít stromořadí, a regulována díky nim byla také výška budov v konkrétních lokalitách.

To vše ale teď na čas padá. Podle vyjádření mluvčí města Petry Hrubé se ale lidé nemusí obávat o narušení památkové zóny.

Jediné, co pro Prahu mohou zastupitelé reálně udělat, je co nejdříve vypracovat novelu předpisů, která bude vyhovovat i ministerstvu pro místní rozvoj.

autoři: Veronika Neprašová , oci
Spustit audio