Ministerstvo chystá bič na reexport léků. Novela zřídí emergentní systém, ale jen pro mimořádné situace

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy léky

V českých lékárnách dnes chybí kolem 120 druhů léků. Přitom se jich ročně z Česka vyveze za 3,5 miliardy korun. Zdánlivě dvě nesouvisející informace jsou ale v přímé úměře.

Mnohá léčiva distributoři, nebo i lékárny, reexportují. Mimo naše území je totiž prodají mnohem dráž. Dnes už ale ani zdaleka nejde o léky, které jsou nahraditelné jinými, nebo léky na vzácné choroby. V Česku je akutní nedostatek antibiotik, léčiv na krevní tlak, průjem, ale i cukrovku a drahých biologických léků pro onkologické pacienty.  

Podle náměstka ministra zdravotnictví Filipa Vrubela „není výjimkou, že až 90 % konkrétního léku určeného pro náš trh, končí přímo v zahraničí“. Taky se stále častěji musejí z lékáren stahovat závadné šarže, nebo výrobce nahlásí výpadek výroby. Lékárníci tak požadují důslednější kontrolu státu.

Stát jako hlídač

Jaké léky se nejčastěji padělají a jak je rozpoznat od originálu?

léky, medicína, teploměr

Pharm Dr. Tereza Hendrychová, Ph.D byla hostem naší radioporadny. Téme: rizika nákupu nebezpečných léků.

„V budoucnu by bylo velmi žádoucí, aby stát líp a pečlivěji rozkrýval důvody takového jednání výrobců,“ říká prezident České lékárnické komory (ČLnK) Lubomír Chudoba. „Jestli náhodou ten pravý důvod není cenový, tedy že se výrobce rozhodne exportovat své léky tam, kde za ně taky dostane víc zaplaceno,“ dodává.  

Ministerstvo zdravotnictví dokončuje novelu zákona o léčivech, která by měla situaci řešit. Podle náměstka Vrubela by pak lékárna měla mít právo obrátit se přímo na výrobce. To ale v případě, že selhala standardní cesta distribučního řetězce.  

Novela už za rok?

Léčba vzácných nemocí přijde i na miliony korun. Některé léky řeší pojišťovny individuálně

léky

Nemoc motýlích křídel, cystická fibróza nebo různé svalové potíže. Všechny tyto choroby spojuje, že se řadí do skupiny takzvaně vzácných onemocnění. Právě na poslední únorový den připadá Den vzácných onemocnění. Existuje jich až osm tisíc druhů a jen v Česku jimi trpí desítky tisíc lidí.

Nová legislativa zavadí nový emergentní systém, tedy jakousi přímou linku mezi lékárnou a výrobcem. Ten musí požadavek splnit do 48 hodin, ale pouze v mimořádných případech. Stejný systém platí na Slovensku už zhruba dva roky, vychází přitom z Evropskou komisí schváleného antireexportního opatření.   

Šéf ČLnK Chudoba novelu podporuje, ale musí v ní být striktně zastropována distribuční marže. „To proto, aby emergentní systém nezneužil distributor, který si často a neopodstatněně nárokuje až 80 % ze společné marže na léčivo.“

Ministerstvo by tak chtělo vyřešit i další problém, kterým jsou přednostní dodávky léků vybraným lékárnám i nemocnicím přímo výrobcem. Nový zákon ale nejdřív musí schválit vláda a až pak ho čeká celý legislativní proces. Vrobel prý doufá, že by platit mohl už příští rok.

Spustit audio
autoři: Janetta Roubková , lup

Odebírat podcast

Související