Michal Dočekal: Většina představení Národního divadla obstojí v mezinárodním fóru

22. prosinec 2015

Existují v současném evropském divadle trendy, které posouvají divadelní činohru novým směrem? Host pořadu Interview Plus ředitel činohry Národního divadla a prezident Unie evropských divadel Michal Dočekal o tom nepochybuje.

„Ano, ale divadlo je dost široký pojem,“ dodává. „V Unii evropských divadel jsou sdruženy spíše divadla větší, často národní, to je jedna rovina, pak máte divadla malá, studiová, která žijí svým životem, a tam jsou pochopitelně trendy trochu jiné.“

Otevírání se Evropě, světu a přeshraniční kulturní spolupráce je důležitá nejen v divadle, chválil Dočekal.

„Mám možnost vidět světových divadelních představení poměrně dost. Některá jsou taková, že vás skutečně nadchnou, a některá jsou zase úplně opačná,“ říká šéf činohry.

Podle něj se ale české divadlo může klidně srovnávat. „Mám radost, že můžu říct, že pozice Národního divadla je taková, že většina našich představení patří k těm, která bych já dokázal předvést někde na mezinárodním fóru a stát za jejich kvalitou.“

Lze pojmenovat základní kriteria, která tvoří dobré divadlo a kvalitní inscenaci? „Taková kriteria naštěstí nejsou, a to je dobře. Divadlo je umění, a kdykoli v umění byl normativní kriteria, bylo to velmi špatné,“ tvrdí Dočekal.

Dilema volby mezi novými divadelními přístupy, které jsou možná umělecky hodnotnější a ověřenou klasikou, která přitáhne více diváků, není cizí ani současnému řediteli činohry.

„Je to odpovědnost každého principála, který je vystaven plebiscitu zvanému divácká návštěvnost. A vidíte to každý večer, kam se vám vychylují váhy,“ popsal Dočekal.

Ten popisuje, jak lze tento rozpor vnímat. „Jde o to, jestli si říkáte: my děláme výsostné umění a to zajímá jen málo lidí, nebo jestli diváci stojí dlouhé fronty u kasy.“

Návštěvnost a popularita není jediným kriteriem, ujistil šéf činohry Národního divadla.

„To, co se nejvíce prodává a to, co je nejpopulárnější, víme, že nemusí být vždy zdaleka to nejkvalitnější. Proto je důležité, aby v čele divadla stál někdo, kdo dokáže tuto rovnováhu vybalancovat,“ radí Michal Dočekal.

Jaké jsou trendy v divadelnictví? Která témata řeší umělci v dnešní době? Jak silné je dnes dilema dělat divácky atraktivnější, nebo umělecky hodnotnější inscenace? Hostem Interview Plus byl ředitel činohry Národního divadla a prezident Unie evropských divadel Michal Dočekal.

autoři: oci , mro
Spustit audio