Michaela Bakala o OKD: V jednání manžela nebylo shledáno nic protiprávního, ale nechtěli nám věřit

20. červen 2021

Michaela Bakala je manažerkou, filantropkou a taky manželkou vlastníka mediální společnosti Economia, ve které byla osm let členkou představenstva. „Investice mého muže do médií nebyla investice do vlastního prospěchu nebo vlivu. Jak ho znám, tak si byl vědom, že něco takového, jako je Economia a Respekt, si zaslouží, aby mohly zůstat na trhu a ještě se rozvíjet,“ říká v pořadu Řečí peněz.

Michaela Bakala

Zdeňka Bakalu podle manželky média zajímala jako projekt v oblasti, ve které předtím nepůsobil.

„Vzal to jako profesní výzvu. Nikdy nikoho z nás nenapadlo toho využívat pro svůj nástroj pro vlastní PR. Nebo pro jakýkoliv jiný politicko-byznysový vliv. Sama jsem s médii spolupracovala a je to má profese,“ tvrdí.

Novináře vždy respektovala, pokračuje Michaela Bakala. „Respektuji je jako samostatnou jednotku, která má svůj vlastní profesní život. Mohou být mými partnery, ale nejsou mými kamarády. Zároveň nejsou mými oponenty,“ dušuje se Michaela Bakala.

Na své jméno jsem hrdá

Manželé Bakalovi v současnosti žijí ve Švýcarsku nebo ve Spojených státech. Jejich příjmení má v Česku cejch, který budí emoce.

Čtěte také

„Já to paradoxně jako cejch necítím, na druhou stranu jsem na to hrdá. Uvědomila jsem si hodnoty, které si můj muž sám odžil, dokázal, zastává. Znám ho dost dlouho na to, abych viděla, že je hodně konzistentní,“ říká Bakala.

„Manžel určité emoce v politické rovině vzbuzoval už v 90. letech, protože si třeba jako jeden z prvních dovolil kritizovat kupónovou privatizaci Václava Klause. Aktivně se podílel i na ekonomicko-politickém diskuzním klubu Lípa, který se na transformaci 90. let díval kriticky.“

Kritiku od politiků osobně beru jako ocenění našeho působení. Jako ocenění našich hodnot.
Michaela Bakala

Zdeněk Bakala také spoluzakládal pražskou burzu.

„Vím, že Miloš Zeman nebo Klaus nebyli zrovna příznivci toho, že tady něco takového vzniká. Když se zpětně dívám na jeho působení, tak si říkám, že ho budou hodnotit až jiní. A už ne pod tlakem událostí, do kterých se tato země dostala, mnohdy nešťastnou náhodou a nepochopením. Kritiku od této skupiny lidí, od politiků, osobně beru jako ocenění našeho působení. Jako ocenění našich hodnot,“ vysvětluje manažerka Bakala.

OKD? Uzavřená věc

Privatizace OKD považuje Bakala za uzavřenou kapitolu. „Protože se ukázalo, že tato investice prošla vývojem. Ukázalo se, co se děje s budoucností těžby uhlí i všude ve světě. Jak krize v energetice zamávala nejen českými doly.“

Čtěte také

Bakala připomíná, že osudu OKD předcházely insolvencí i dalších důlních společností ve světě.

„Takže to byla věc vývoje, která neměla nic co dočinění s tím, co za rozhodnutí tehdejší management udělal, jestli levá, nebo pravá. Také se zpětně ukazuje, že žádné z rozhodnutí nebylo trestněprávní a že se už není k čemu vracet.“

V okamžiku, kdy se těžba uhlí ukáže dlouhodobě ekonomicky neudržitelná, tak se s tím nedá nic dělat.
Michaela Bakala

Společnost OKD tak podle manželky Zdeňka Bakaly splnila svou historickou úlohu.

„V tom smyslu, že dokud byly doly schopné těžit a vytvářet zisk, tak je správně, aby se doly držely při životě a zaměstnávaly lidi. V okamžiku, kdy se to ukáže dlouhodobě ekonomicky neudržitelné – a vůbec nezáleží na majitelích nebo na managementu –, tak se s tím nedá nic dělat. To už si pak jen člověk může říct, že by to mohlo být rychlejší, nebo pomalejší.“

Nikdy se nevyhýbal odpovědnosti

Ve chvíli, kdy privatizací OKD začali vyšetřovat poslanci, Zdeněk Bakala z Česka zmizel, nebo to tak aspoň vypadalo. Michaela Bakala ale tvrdí, že manžel sem jezdí pravidelně.

Čtěte také

„Pravidelně, možná ne tak často. Když se člověk dostane pod mediální a politický tlak – a my tady nežijeme trvale už dlouhodobě –, tak se logicky vaše priority přesouvají jinam. Manžel se ale nikdy nevyhýbal odpovědnosti. Ke všem otázkám se vyjádřil, přestože byl přehlušen – nechtěli mu dát správný prostor,“ odpovídá s tím, že už k tomu Zdeněk Bakala nemá co dodat.

„Mám pocit, že tato kapitola byla už dostatečně vysvětlena a všechny vyšetřovací procesy vychází v jeho prospěch. Nikdy v jeho jednání nebylo shledáno nic protiprávního. On to říkal od začátku, já také. Ale nikdo nám to nechtěl věřit. V té době se to nehodilo do té atmosféry,“ uzavírá Michaela Bakala.

Celý rozhovor pořadu Řečí peněz si poslechněte v audiozáznamu. Ptal se Robert Břešťan.

autoři: Robert Břešťan , lup
Spustit audio

Související