Merkelová zpřísňuje protikoronavirová opatření jen proto, aby si Němci mohli užít vánoční svátky, píše Spiegel

26. listopad 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Německá kancléřka Angela Merkelová

Německá kancléřka Angela Merkelová zpřísní protiepidemická opatření, aby následně mohla zmírnit režim během vánočních svátků a na Silvestra. O stavu země a jejího vedení v pandemické krizi píše Spiegel.

Čtěte také

Ne každý den se kancléřka pohledem dožaduje pomoci od svých kolegů, protože jí dojdou slova. Tak ale vypadá krize, kdy už měsíce v Německu dominuje koronavirová pandemie. Spiegel přibližuje vyčerpávající režim kancléřčiny administrativy, která jednala 7,5 hodiny.

Merkelová následně zpřísnila opatření, která provázejí německý lockdown. V závěru však zveřejnila i vstřícné kroky během svátků. „Minimálně od 23. prosince se pravidla opět uvolní, aby si občané mohli trochu užít konec roku“.

Počet nakažených je stále příliš vysoký a na prolomení druhé koronavirové vlny Německo podle Merkelové ještě nedosáhlo. Skutečnost, že vakcína může být k dispozici ještě letos, ale moc nepomůže.

Čtěte také

Stejně tak je jasné, že kancléřka chtěla ještě přitvrdit. Nakonec ale přistoupila ke kompromisu a kromě zpřísnění umožnila vánoční setkávání „s blízkou rodinou nebo přáteli“ do deseti lidí.

Výjimka by měla platit do 1. ledna. Gastronomická, volnočasová a kulturní místa zůstávají nadále zavřená, obchody podléhají předepsaným rozestupům na metry čtvereční.

S plánovaným uvolněním logicky roste obava, že počet infekcí znovu výrazně vzroste. „Prázdniny se nesmí proměnit v neúspěch,“ říká bavorský předseda vlády Markus Söder. A dodává, že by možná pomohlo, kdyby občané na Silvestra mohli do ulic jen střízliví, třeba jen se svými psy. „Z pandemického hlediska by to bylo neškodné,” cituje Spiegel.

Trump omilostnil svého poradce

Americký prezident Donald Trump omilostnil svého bývalého poradce pro národní bezpečnost Michaela Flynna. Flynn přitom přiznal, že lhal FBI ohledně rozhovorů s ruským velvyslancem v souvislosti s vyšetřováním údajného vlivu Moskvy na prezidentské volby. Podrobnosti píše deník The New York Times.

Prezidentův bývalý poradce pro národní bezpečnost se dvakrát přiznal ke lži. Jeho stíhání se už pokusil zastavit generální prokurátor William Barr.

Šéf Bílého domu ale nakonec právní spor ukončil sám a předešel tak přezkoumání kroků vrchního žalobce. „Je mi velkou ctí oznámit, že jsem generálovi Michaelu T. Flynnovi udělil plnou milost," napsal Trump na Twitteru.

Ministerstvo spravedlnosti na jaře po veřejné kampani Trumpa a jeho spojenců Flynnovo obvinění stáhlo, soudce Emmet Sullivan, který na případ dohlížel, ale vyhověl žádosti o přezkoumání jeho legitimity. Prezidentova administrativa se dlouze pokoušela vyšetřování zdiskreditovat a zrušit.

Flynn je jediným úředníkem Bílého domu, který byl souzen v rámci vyšetřování o možném ruském vlivu na prezidentské volby, které bylo ukončeno zvláštním vyšetřovatelem Robertem Muellerem. Několik demokratických členů Kongresu odsoudilo Trumpovu milost a označilo ji za zneužití moci. Spojenci prezidenta naopak hájili rozhodnutí argumentem, že bylo s Flynnem zacházeno nespravedlivě.

Celý přehled zahraničního tisku najdete v audiozáznamu. Připravil Tomáš Fiala.

Spustit audio

Související