Merkelová kritikou poválečného vyhnání Němců cílila na ministra vnitra Seehofera, tvrdí politoložka

21. červen 2018

Výrok německé kancléřky Angely Merkelové o tom, že pro poválečné vyhnání Němců ze střední a východní Evropy neexistovalo morální ani politické ospravedlnění, vzbudil v Česku silné reakce. Svůj nesouhlas s ním vyjádřil prezident Miloš Zeman, a také premiér Andrej Babiš z hnutí ANO, podle kterého tato slova jitří staré rány.

„Myslím, že slova Angely Merkelové byla čistě jen pro pana Seehofera,“ říká novinářka a politoložka Bára Procházková. Právě mezi kancléřkou a ministrem vnitra Horstem Seehoferem z bavorské CSU totiž v těchto dnech probíhá spor o migraci, který by podle některých odborníků mohl vyústit v předčasné volby.

Angela Merkelová chtěla ukázat lidský rozměr migrace a spojit to s humanitární otázkou a tématy odsunu a kolektivní viny.
Bára Procházková

Ve sporu jde mimo jiné o to, zda vracet rovnou na německých hranicích zpět běžence, kteří už byli registrováni v jiné zemi Evropské unie, ve Švýcarsku nebo Norsku. Seehofer a bavorská CSU tento postup prosazuje, ale Merkelová, kterou podporují i koaliční sociální demokraté, požaduje evropské řešení.

Merkelová řeší první krizi své nové vlády. Migrace rozdělila sesterské strany

Německá kancléřka Angela Merkelová

Konzervativní vládní koalici v Německu hrozí rozštěpení kvůli přistěhovalectví, všímá si britský list The Times. Kancléřka Angela Merkelová nechce přijmout žádné jednostranné řešení, jaké se snaží prosadit ministr vnitra, a její vládě tak hrozí ostrý střet. Merkelová trvá na tom, že otázka migrace vyžaduje celoevropské řešení.

„Pokud Itálie odmítne registrovat uprchlíky a pošle je neregistrované dál do Německa, tak se stane přesně to, co Seehofer nechce. Celá věc je velmi komplikovaná a je nutné, aby všechny státy spolupracovaly,“ zdůrazňuje Procházková.

Svou roli ve sporu hrají i blížící se volby v Bavorsku, kde se dlouhodobě dominantní CSU potýká s odlivem voličů k protiimigrační Alternativě pro Německo. „CDU pod Merkelovou jde liberálně-sociálním směrem, což se CSU nelíbí a obává se ztráty hlasů,“ přibližuje Procházková.

autoři: Vladimír Kroc , ert
Spustit audio

Související