Měly by se výrazné socialistické stavby zachovávat jako kulturní památka?

27. leden 2014

Dejvický komunistický hotel Praha půjde k zemi. Nový majitel PPF se rozhodl, že na jeho místě postaví školu a obnoví park, který tam původně byl.

Proti rozhodnutí stavebního úřadu, který demolici povolil, se před vypršením lhůty nikdo neodvolal. Podle příznivců hotelu je ale budova unikátní ukázkou architektury vybočující z dobového průměru.

Skupina teoretiků, umělců a architektů podala na ministerstvo kultury návrh na prohlášení hotelu za kulturní památku. Názory na tuto stavbu se ale výrazně rozchází.

Například podle historika architektury Rostislava Šváchy nehraje budova v pražské poválečné architektuře žádnou velkou roli a ani Zdeněk Lukeš si nemyslí, že se jedna o nadprůmědrnou stavbu.

Domníváte se, že stavební dědictví socialismu je třeba zachovávat pro další generace? Chtěli byste, aby hotel Praha zůstal stát a dál sloužil svému účelu?

Hostem Petra Schwarze bude po 19. hodině architektka. Radomíra Sedláková

Diskutujte s námi o tématu na našem Facebooku. Pokud chce říct svůj názor do vysílání, vyplňte náš formulář a my vám zavoláme!

autor: Petr Schwarz

Nejposlouchanější

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.