Měla by být posílena přítomnost NATO v Evropě?

5. červen 2014
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Vlajka severoatlantické aliance

Americký prezident Barack Obama v úterý 3. června ve Varšavě oznámil, že Spojené státy posílí svou vojenskou přítomnost v Evropě. V rámci přehodnocení svých vojenských aktivit v reakci na "nové bezpečností výzvy" slíbil poslat na kontinent více vojáků i vybavení.

Polský prezident Bronislaw Komorowský označil návrh na posílení vojenské přítomnosti ve východní Evropě jako "dobrou odpověd" na dění na Ukrajině. Oznámil také, že požádá vládu a parlament, aby navýšily rozpočet na obranné výdaje.

Americký prezident polský návrh na zvýšení armádních výdajů uvítal a vyzval i další evropské spojence, aby tyto finance navýšily.

Česká republika však po posílení vojenské přítomnosti Severoatlantické aliance v Evropě nevolá. Jak uvedl premiér Bohuslav Sobotka, země nic takového s ohledem na současnou bezpečnostní situaci nepotřebuje.

Připustil, že některé evropské státy, včetně Polska nebo pobaltských zemí se obraceli na NATO, aby byla zvýšena vojenská přítomnost na kontinentu.

Hostem Petra Schwarze byl prorektor pro zahraniční vztahy z CEVRO institutu Tomáš Pojar.

Potřebuje Evropa posílit bezpečnost skrze vojenskou přítomnost NATO? A to trvale, nebo přechodně? Líší se postoj zemí sousedících s Ukrajinou a postoj zemí vzdálenějších?

Kdo by měl určit, že bezpečnostní situace v Evropě má být posílena? Nevyvolá tato snaha naopak nežádoucí reakce?

autor: Petr Schwarz
Spustit audio