Mějte pevný rozvrh, pracujte i odpočívejte. A pište si deník, radí s karanténou astrobioložka Musilová

25. duben 2020

Lidé po celém světe dnes tráví mnohem víc času ve svých domovech kvůli koronaviru a ven vycházejí jen s ochrannými pomůckami. Zažívají tak podobnou situaci jako astronauti při výcviku. Jak zvládat takovou situaci radí slovenská astrobioložka Michaela Musilová.

„Všem ze zásady doporučuji, aby si nejdřív zorganizovali vlastní čas, pracovní i volný,“ říká ve Studiu Leonardo vědkyně, která má za sebou desítky simulovaných misí na jiné planetě a šéfuje středisku HI-SEAS na Havaji, kde se zkoumá životní běh podobný tomu na Marsu nebo Měsíci.

Při práci z domova je lehké ztratit pojem o čase. „Pokuste se zachovat pracovní hodiny, ale také je důležité nechat si volný čas jako opravdu volný, například pro koníčky nebo nepracovní aktivity. Tak se člověk neztratí a nemá pocit, že jeden den splývá do druhého, protože je tam nějaký rytmus.“

NASA na to velmi dbá, aby se astronauti nenudili. Proto nám na misích zcela naplní program, takže pracujeme od rána do večera a když neděláme výzkum, tak vaříme, uklízíme nebo udržujeme technologie, které máme na stanici. Volného času máme jen velmi málo, což využíváme ke komunikaci nebo koníčky.
Michaela Musilová

Hlavní prý je se moc nenudit. „Proto je třeba si zaplnit volný čas aktivitami jako je sport, věnovat se nějakému hobby, učit se nový jazyk, hrát na nový hudební nástroj a podobně.“

Důležitá je pravidelnost také ve volnočasových aktivitách. „Takže pokud jste například pravidelně chodili do hospody s kamarády,  zkuste to nějak nahradit. Sledujte společně film s těmi, se kterými bydlíte, případně nějak virtuálně s těmi ostatními..., abyste měli pocit, že se váš život nezměnil až tak drasticky.“

Čtěte také

„Je třeba dbát na dvě věci: nesmí se člověk izolovat, protože to jen zhorší pocit, že se změnil život a jste sami daleko od ostatních. Proto je nutné pravidelně komunikovat s rodinou, kamarády.“

A kdo naopak sdílí dlouhodobě prostor s ostatními, měl by si najít čas pro sebe. „Běžte do vlastního pokoje a řekněte ostatním, ať vás nechají chvíli na pokoji, protože potřebujete čas pro sebe, oni to pochopí.“

Při komunikaci s ostatními je důležitá upřímnost. Řekněte otevřeně, co vám vadí, samozřejmě tím co nejjemnějším možným způsobem... O všem si upřímně promluvte, mějte trpělivost s druhými.
Michaela Musilová

Tak se člověk dopředu připraví na různé situace, které mohou nastat. „Tím, že si vše předem vyříkáte, budete lépe připraveni a lidé pak budou lépe reagovat, protože si lépe porozumí.“

Vědkyně také doporučuje psát si deník. „Za prvé je to způsob, jak si člověk může zapsat vlastní myšlenky, ale i to, jak se cítí a jak a co prožívá. To pomáhá emocionálně.“

„Přeci jen žijeme v neuvěřitelné době, pro celý celý svět je to historické období, na které budete chtít vzpomínat i v dobrém. Určitě by za to stálo mít nějaké zápisky, fotky nebo něco podobného,“ shrnuje Michaela Musilová.

autoři: Štěpán Sedláček , Ondřej Čihák
Spustit audio

Související