Mayová není lídr. Volby budou druhým referendem o brexitu, myslí si novinářka žijící v Londýně

20. duben 2017
Britská premiérka Theresa Mayová podepisuje dopis, kterým se aktivu článek 50 Lisabonské smlouvy

Události ve Spojeném království nabraly rychlý spád. Den poté, co premiérka Theresa Mayová oznámila, že by chtěla 8. června uspořádat volby, schválila tento záměr drtivou většinou hlasů dolní sněmovna. V praxi to znamená mimo jiné to, že Britové se ve čtvrtek probudili do prvního dne oficiální kampaně před volbami. Může si být ministerská předsedkyně tak jistá vítězstvím, jak naznačují průzkumy? „Kdyby Mayová získala ve volbách to, co má dnes, dalo by se to prohlásit za prohru,” říká novinářka žijící v Londýně Tereza Anteneová, která je hostem Interview Plus.

Premiérka Mayová žádá po voličích silný mandát, aby s ním mohla prosazovat zájmy své země během vyjednávání o odchodu Británie z Evropské unie. Podle novinářky je v podstatě jisté, že červnové volby vyhrají konzervativci.

„Jde ale o to, o kolik. Dnes se mluví o tom, že by mohli získat více než 40 procent hlasů, nicméně si musíme uvědomit, že i když Theresa Mayová žádá lidi o volbu konzervativců, voliči mohou tyto volby interpretovat jako volby o formu brexitu, kterou vláda prosazuje. V takovém případě si jsem téměř jistá, že se těch 40 procent může rozplynout jako pára nad hrncem,” říká.

Nezáviděníhodná situace

Podle Anteneové řada pravicových voličů s brexitem tak, jak se o něm dnes mluví, nesouhlasí. „Konzervativci nejspíš získají většinu v parlamentu, je ale otázka, jak moc se bude od té současné lišit. Dnes a včera se už začalo spekulovat o tom, že pokud by konzervativci získali většinu, mohlo by to přinést změnu k takzvanému soft-brexitu, vláda by totiž nemusela soupeřit se silně pravicově orientovanými poslanci, kteří si v tuto chvíli žádají hard-brexit,” vysvětluje novinářka.


Konzervativci netáhnou za jeden provaz, strana je rozštěpená na advokáty a odpůrce brexitu. Mayová musí neustále vyjednávat, možná je i vydíraná svými poslanci. Premiérka zkrátka bouchla do stolu a řekla, že už toho má dost.Tereza Anteneová

V současnosti má konzervativní strana v dolní sněmovně 330 křesel, labouristé 229, Skotská národní strana 54, pak už jsou křesla rozdrobená. Proč taková většina premiérce nestačí? „Kdyby Mayová získala ve volbách to, co má dnes, dalo by se to prohlásit za prohru. V tuto chvíli má většinu 17 hlasů, ale každý den zápasí o zákony nejen s ohledem na brexit. Je to nezáviděníhodná situace,” odpovídá Anteneová.

„Musíme si uvědomit, jaká situace je v Británii a Severním Irsku, kde padla vláda, a co se děje ve Skotsku, které otevřeně mluví o odtržení od Velké Británie. Vláda tady nemá de facto žádnou opozici, což paradoxně nepřispívá k tomu, aby se politická vyjednávání někam pohnula. Do toho konzervativci netáhnou za jeden provaz. Strana je rozštěpená na advokáty a odpůrce brexitu. Mayová musí neustále vyjednávat, možná je i vydíraná svými poslanci. Premiérka zkrátka bouchla do stolu a řekla, že už toho má dost,” myslí si novinářka.

Mayová nesnese opozici

Jak je Mayová hodnocená jako lídr strany? „Ona není lídr, ona je takzvaně ,in charge‘, tedy ve vedení. Je předsedkyně strany, ale svým chováním neukazuje, že by byla lídr. Nevede, diktuje, co a jak bude, ale není to politik v pravém slova smyslu. Možná i proto, že si to nezasloužila ve volbách. Na druhou stranu, svolat volby ve chvíli, kdy víte, že vás může převálcovat opozici, to asi není dobrým řešením. Mayová už mnohokrát ukázala, že nesnese hlasy, které by její roli premiérky podkopávaly. Je hodnocená půl na půl, ale spíš šedesát na čtyřicet negativně,” říká novinářka žijící v Londýně.

Evropská unie, Velká Británie

Ministerská předsedkyně zatím vyzvala Británii, aby se semkla, aby mohla země společně vyjednávat o co nejlepší pozici během brexitu. „Britové dnes už semknutí tak nějak jsou. I ta polovina, která volila proti opuštění společenství, se s brexitem smířila. Dnes už se chce pohnout dál, chce vidět vývoj. To, že se neustále stagnuje a dohaduje, k ničemu nepřispívá. Společnost už toho má dost, volby by teoreticky mohly pomoci situaci vyřešit,” tvrdí Anteneová.

Volby budou podle novinářky druhým referendem o brexitu. „Tady není o čem jiné mluvit. Může se mluvit o zdravotnictví, o ekonomice, ale to je věc, o které se můžeme bavit budoucí dva roky. Nejdůležitější je teď vyjednávání o brexitu, o dohody, které potom ovlivní ekonomiku,” myslí si Anteneová.

Jak jsou na tom labouristé? Je Jeremy Corbyn dobrým předsedou? Jaká je atmosféra v Británii před brexitem a předčasnými volbami? Poslechněte si celé Interview Plus s novinářkou Terezou Anteneovou.
autor:Jan Bumba
  • Rozhovor
  • volby
  • Spojené království
  • Theresa Mayová
  • Brexit