Matěj Schneider: Trump stávkující odboráře nepodpořil. Naopak od nich arogantně žádal loajalitu

30. září 2023

V amerických automobilkách se stávkuje a veřejnost dle průzkumu za průzkumem odboráře ze svazu United Auto Workers v jejich úsilí podporuje. Není proto příliš překvapivé, že se na stávce pokouší přiživit mnoho amerických politiků. A to včetně obou nejpravděpodobnějších kandidátů ve volbách příští rok: Joea Bidena a Donalda Trumpa. Počínání obou přitom velmi dobře vystihuje jejich slabiny.

„Stávky se nebojím. Nemyslím si, že nastane,“ říkal ještě na začátku září Biden médiím. Detroitská kongresmanka Debbie Dingell měla podle serveru Politico posléze volat do Bílého domu s tím, jestli se Bidenova vláda nezbláznila. Když pak stávka začala, Biden otálel s tím, jestli přijede stávkaře osobně podpořit.

Čtěte také

Není to poprvé, kdy takto váhal, a není úplně jasné proč: rád se označuje za nejvíce proodborářského prezidenta v americké historii, byť jeho reálné kroky v této sféře nejsou bez poskrvny. Nakonec návštěvu uskutečnil – byť velmi krátkou. Tak jako tak se Biden stal historicky prvním úřadujícím prezidentem, který se objevil po boku stávkařů.

Trump oznámil návštěvu Michiganu v souvislosti se stávkou ještě před Bidenem, ale říct, že by odboráře podpořil by bylo přinejmenším zavádějící. Republikánští politici se v posledních letech rádi chvástají, že je to právě jejich strana, která hájí zájmy amerických pracujících. Mají ale problém: odborů se historicky bojí jako čert kříže.

Někteří republikáni se to snaží řešit šalamounsky tak, že zmiňují vehementně podporu „pracujících“ ale „odbory“ nezmiňují nikdy. Někteří pak vyloženě aktivně útočí na „odborářské bossy“, kteří podle nich nereprezentují odborářskou členskou základnu.

Čtěte také

Ignorují přitom, že například právě v případě probíhající automobilkové stávky mají United Auto Workers jasnou podporu nejen veřejnosti, ale drtivě i svých členů. Členové UAW si letos zvolili svoje nové, radikálnější vedení v bezprecedentně demokratických interních volbách.

Stávku v boji za novou kolektivní smlouvu si pak UAW odhlasovali drtivou většinou 97 procent. Říct, že je vedení odborů nereprezentuje, je prostě lež.

Pouze vyžaduje podporu své kampaně

Donald Trump si během své návštěvy Michiganu nebral servítky. Jako místo konání si zvolil fabriku, ve které nejsou odbory. K UAW přesto mluvil. Říkal tu, že jejich stávka je vedena z pomílených důvodů a na vedení odborového svazu vyloženě útočil. Tolik k podpoře stávky a pracujících. Trump si naopak přijel arogantně říct o podporu svojí kampaně.

Odboráři se prostě mají postavit za něj a pak prý bude vše skvělé. Pokud jde soudit podle toho, jak se k nim choval během své doby v Bílém domě, lze tomu věřit jen těžko.

Čtěte také

Předseda UAW Shawn Fein něco takového v plánu rozhodně nemá. „Nevidím důvod se s ním setkávat, protože si myslím, že se ten člověk ani trochu nezajímá o to, co pracující třída prosazuje. Slouží třídě miliardářů a představuje přesně to, co je s touto zemí špatně," řekl Fein před Trumpovou návštěvou.

Ostatně tento předseda rád cituje z Bible podobenství o velbloudu, který snáze projde uchem jehly, než aby se boháč dostal do Království nebeského…

Matěj Schneider

Faktem je, že UAW se zatím boj za novou kolektivní smlouvu daří vést dobře i bez podpory vrcholných politiků. Bidenova historická podpora je samozřejmě povzbudivá, ale je dost možná užitečnější pro Bidena, který si potřeboval odpracovat škraloup poté, co loni zatrhl svátku americkým železničářům.

A bez Trumpových útoků a arogance, kterou se někteří republikáni pokoušejí podivuhodně vydávat za podporu pracujících, bez té se obejdou rozhodně.

Autor působí na serveru voxpot.cz

Spustit audio