Matěj Schneider: Daňová úleva pozvedla v USA miliony dětí z chudoby. Demokraté ji nechali vypršet

13. červen 2022

Málokterý vládní program byl ve Spojených státech v uplynulých letech tak populární jako rozšířená daňová úleva na děti. Není příliš divu. Podle studie newyorské Columbia University se podařilo během loňského roku pozdvednout přes tři miliony amerických dětí nad hranici chudoby. Slovo „úleva“ je pro Child Tax Credit (CTC) trochu nepřesné.

Neumožňuje totiž rodičům si jen jednou za rok odepsat pár tisíc dolarů z daní. Část programu je vyloženě proaktivní: rodiče tak na měsíční bázi dostávali několik stovek dolarů. A to i část těch nejchudších, kteří toho mnoho na daních nezaplatí, což je přesně důvod, proč rozšířená CTC tak výrazně zkrotila dětskou chudobu.

Čtěte také

Problém je, že rozšířený program byl schválen v rámci posledního koronavirového balíku v březnu loňského roku, ale platil jen do konce kalendářního roku. Ve stejnou chvíli, kdy rozšířená verze CTC vypršela, se začala na peněženkách Američanů čím dál tím více podepisovat zvýšená inflace.

Kvůli oběma faktorům tak podle květnového průzkumu neziskové organizace ParentsTogether Action měla polovina dotázaných finanční potíže se zajištěním potravin pro své rodiny. 45 procent dotázaných odpovědělo, že se spoléhá mimo jiné na potravinové banky.

Důvěra v demokratickou stranu

Čtěte také

Demokraté chtěli program prodloužit – plánovali tak učinit v rámci velkého balíku investic do americké infrastruktury. Ten ale ve snaze zalíbit se republikánským zastupitelům přeťali vejpůl, republikánům se nezalíbili a druhou půlku sami nebyli schopni schválit.

Jedním z důvodů byl odpor stranicky problémových konzervativnějších demokratů, jakým je například západovirginský senátor Joe Manchin, kterému nevoněla právě zmíněná daňová úleva. Po ztroskotání vyjednávání o infrastukturním balíku pak výhrady k prodloužení samotné CTC měla i arizonská demokratka Kyrsten Sinemová, která společně s Manchinem paradoxně chtěla osekat možnost využívat tuto úlevu zespoda, pro nejchudší rodiny.

Je to klasický washingtonský problém. Programy, které jsou schváleny jen na krátkou dobu s tím, že jestli se osvědčí, budou prodlouženy, tímto způsobem umírají velmi často. Proč tedy demokraté schválili původní rozšíření jenom na loňský rok? Částečně za tím bude politický kalkul. Opětovné schválení CTC jim mohlo přinést politické body a připomenout tak před blížícími se volbami do Kongresu, proč by voliči měli preferovat je, nikoliv proti CTC hlasující republikány.

Čtěte také

Neschopnost prodloužit platnost rozšířené daňové úlevy ale teď naopak voličům ukazuje, proč důvěru v demokratickou stranu neskládat. Nejenže v tuto chvíli z průzkumů vychází, že demokraté směřují k výrazné porážce v listopadových volbách, ale voliči uvádí ve všech průzkumech ekonomické otázky jako své nejdůležitější volební téma.

Dubnový průzkum Morning Consult/Politico se pak zaměřoval i přímo na loňské příjemce rozšířené daňové úlevy na děti a výsledky jsou pro demokraty alarmující. Zatímco loni v prosinci vyhrávali v preferencích mezi příjemci CTC nad republikány o 12 procentních bodů, na začátku dubna o tři prohrávali. To je opravdu dramatický propad.

Podle webu Politico si Joe Biden před několika dny stěžoval novinářům, že o jeho administrativě píšou příliš kriticky. Prezident a jeho rodina si prý myslí, že si zaslouží pozitivnější pokrytí. Místo hořekování nad médii by se možná měl zaměřit na to, proč si čím dál tím více Američanů myslí, že nic nedělá s problémy, které je trápí nejvíce.

Autor je publicista

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.