Matěj Schneider: Američtí republikáni se s interrupcemi střelili do vlastní nohy

27. září 2022

Americký senátor za Jižní Karolínu Lindsey Graham představil svůj návrh zákona, který by celofederálně zakázal interrupce po 15. týdnu těhotenství. Jeho návrh obsahuje omezené vyjímky v případech ohrožení života matky, znásilnění a incestu a na poměry amerických konzervativců je tak relativně liberální – i proto návrh zákona uvádí, že státy, které mají už teď přísnější interrupční zákony, si je mohou ponechat.

Do určité míry tak jde o zrcadlově obrácenou verzi letos Nejvyšším soudem zvráceného precedentu z případu Roe vs. Wade, který garantoval legálnost potratů do určité fáze těhotenství.

Čtěte také

Aktuální republikánský návrh by naopak garantoval nelegálnost od 15. týdne. Grahamovi straničtí kolegové ale ze senátorova návrhu nejsou povětšinou moc nadšení. Tlačí je totiž před klíčovými volbamy do defenzivy.

Grahamův návrh sebou nese velkou míru pokrytectví. Konzervativní mantrou ohledně interrupcí bylo v uplynulém půlstoletí přesvědčení, že o reprodukční politice nemá rozhodovat precedent Nejvyššího soudu ani federální legislativa, ale samy jednotlivé státy Unie. I přímo senátor Graham tak sám mluvil ještě letos. Je tak poněkud absurdní, že teď představuje zákon, který by moc z rukou státu opět vyňal.

Říkali jsme, že jsou šílení

Čtěte také

V tomto ohledu je navíc nutno podotknout, že jeho zákaz by se dotknul především takzvaných modrých států, ve kterých dominují demokraté a jejichž obyvatelé povětšinou preferují liberálnější interrupční zákony – červené, republikánské státy totiž v tuto chvíli většinou mají vlastní přísnější legislativu, kterou by nechal Grahamův zákon v platnosti.

Letmý pozorovatel americké politiky by mohl očekávat, že by zákaz interrupcí po 15. týdnu (navíc se zmíněnými výjimkami) mohl být poměrně populární. Ostatně z průzkumů veřejného mínění dlouhodobě vycházelo, že zákaz počínající právě 15. týdnem je jakási medianová pozice amerických voličů.

To se ale ve světle letošního zásahu Nejvyššího soudu začalo měnit. Popularita omezení po 15. týdnu se například v průzkumu prováděném pro Wall Street Journal propadla oproti dřívějším výsledkům téměř na polovinu. Preferuje ji už jen 30 procent dotázaných. Naopak většina dotázaných odmítá zpřísňování leglislativy.

Čtěte také

Zatímco do teď mohli republikánští politici kandidující v podzimních volbách do Kongresu nebo lokálních úřadů mlžit ohledně svých interrupčních záměrů, Grahamův návrh je nutí do defenzivy. Jejich demokratičtí oponenti mohli spekulovat o tom, že protipotratoví aktivisté budou republikány tlačit k celofederálnímu zákazu.

O tom, že jim dají už před volbami tuto zbraň do rukou, se jim ale ani nesnilo. Celá řada republikánských kandidátů už byla donucena zaujmout k novému návrhu stanovisko, což je může dostat do prekérní situace obzvláště v takzvaných „swing states“, tedy státech, ve kterých se elektorát přiklání tu k demokratům, tu k republikánům.

Matěj Schneider

Grahamův návrh tak nelze interpretovat jako nic jiného než střelu do vlastní nohy, skrze kterou staví svou stranu do obranných pozic a rozděluje ji, zatímco demokraté se sešikovávají s posměšným úšklebkem, který sděluje: „My jsme vám říkali, že jsou šílení.“ Cokoliv, co odvádí pozornost od ekonomické situace a nepopularity prezidenta Bidena, je pro demokraty v tuto chvíli dobře.

Autor je publicista

Spustit audio