Martin Schulz: Většině voličů nevadí svéráz prezidentování Miloše Zemana

Miloš Zeman byl zvolen prezidentem i na další funkční období
Miloš Zeman byl zvolen prezidentem i na další funkční období
Není to triumf, je to poměrně těsné vítězství Miloše Zemana nad Jiřím Drahošem. Změna na Hradě nenastane.

Pro polovinu národa je to - zdá se - dobře. Pro tu druhou - zdá se - špatně. Výsledek zjevně odpovídá tomu, jak tu v České republice umíme vnímat realitu.

Většině voličů nevadí svéráz prezidentování, produkovaný ing. Zemanem a jeho družinou. Ta druhá, ne o moc menší množina voličů, se s tím musí nějak smířit. Pověstný “lid” rozhodl.

Energie, kterou jsme do klání vložili

Výsledek, zcela samozřejmě, protivné tábory ještě více rozdělí. Skutečnost, že tu je ještě ten druhý, o malý kousek menší “lid”, přinese nejspíš další dělení společnosti - řekněme - na kavárnu a na slévarnu (či co to vlastně je kavárně protipólem).

Výsledek druhé přímé volby prezidenta České republiky neskončil podobným výsledkem jako před pěti lety. Tehdy získal Miloš Zeman o nějaký půl milion hlasů víc než jeho soupeř Karel Schwarzenberg.

Martin Schulz

V letošních volbách se prezidentu Zemanovi podařilo uhájit post hlavy státu o pověstné odřené ucho, o nějakých 130 tisíc hlasů.

V povolební řeči pravil Jiří Drahoš, necituji, jdu po smyslu jeho řeči: “Energie, kterou jsme do tohoto klání vložili, se neztrácí, ta tu s námi je pořád...” Otázkou zůstává, kdy jí bude možné nějak využít ve prospěch celého státu.