Martin Fendrych: Zabitý Rom, štvaní proti uprchlíkům a kolektivní vina

15. červen 2023

Nedávno došlo v Brně k potyčce s nejhorším možným koncem. Tři Romové se porvali s cizincem. 23letý Rom zemřel v nemocnici, další leží pobodaný. 37letého muže, který Roma zabil, vzal soud v úterý do vazby. Podezírá ho z vraždy.

Střet podle neověřených informací začal v tramvaji, kde údajně tři hluční romští mladíci kouřili a uráželi další cestující. Muž je vyzval, aby přestali, poté se odehrála potyčka venku, poblíž stanice tramvaje. Policie státní příslušnost cizince neuvedla, podle zpráv ze sociálních sítí šlo o Ukrajince.

Čtěte také

Nevíme, jak se všechno doopravdy strhlo, kdo koho napadl, jestli cizinec tři Romy, nebo oni jeho. Policie usilovně shání svědky. Co však víme bezpečně, je, že incidentu okamžitě využili odpůrci Ukrajiny a Ukrajinců. Číhají na každou podle nich vhodnou příležitost, aby proti Ukrajincům vybudili nenávist.

Podobně někteří Romové začali uplatňovat princip kolektivní viny. V pondělí večer v centru Brna napadla skupina lidí, kteří se předtím účastnili pietního aktu za zabitého Roma, dva ukrajinsky nebo rusky mluvicí muže. Cizince uráželi, házeli po nich židle. Zasahovalo několik policejních hlídek a strážníci městské policie.

Kdo šíří zlobu a nenávist

Opakuji, že policie zatím neoznámila, odkud cizinec pochází. Nevíme, co střet spustilo. Neznáme ani okolnosti rvačky, kdo koho napadl, jestli šlo o útok nebo o sebeobranu. Přitom je to pro posouzení situace klíčové.

Čtěte také

Nevadí. Předseda SPD Tomio Okamura už na Facebooku tvrdí: „Ukrajinec vraždil v Brně. To máme za tu naši solidaritu, pane premiére Fialo (ODS) a ministře vnitra Rakušane (STAN)..?“

A senátorka Jana Zwyrtek Hamplová, která nedávno otevřeně vyzývala k segregaci romských dětí ve školách, na Facebooku píše: „Včera bylo pozdě. Kdo tu nemá co dělat, musí odejít. A Česká republika není místem pro migranty. EU ať se staví třeba na hlavu... V Brně to vře... Už mi volalo s podrobnostmi několik lidí... Kteří zavražděného znali... Tragické, hrozné... Až se mi do očí derou v nedělním odpoledni slzy...“

Podobných antiukrajinských výlevů najdeme mnoho, zhusta pocházejí od přátel Ruska. Okamžitě využili tragédie, která s ruskou agresí na Ukrajině nemá co dělat, nečekají na ověřené informace, šíří zlobu a nenávist.

Martin Fendrych, novinář a spisovatel, bývalý politik

Podobně reaguje zpěvačka Lucie Bikárová. V pozvánce na sobotní demonstraci vyjádřila soustrast rodině zabitého Roma a štvala proti Ukrajincům: „To je naše země a přestaňte bránit cizí lidi, chraňte nás Čechy,“ řekla. A také: „Naše vláda selhává a selhala, protože z naší země se stává úplně země nebezpečná. My se musíme bát jít ven. Protože na nás útočí.“

Je s podivem, jak se najednou spojí politici zjevně protiromští s Romy, jak snadno se dají lidé manipulovat, jak krutě se dá zneužít tragická událost. Jak je lehké u nás štvát proti uprchlíkům a uplatňovat kolektivní vinu.

Autor je komentátor Aktuálně.cz

Spustit audio