Martin Fendrych: Výroční zpráva vojenských špiónů je drsná. Svět okolo nás je nepředvídatelný a my nepřipraveni

7. červenec 2024

Vyšla výroční zpráva Vojenského zpravodajství, tedy tajné vojenské služby, za rok 2023. Naposledy ji podepsal ředitel Jan Beroun. Od července vede službu nový šéf Petr Bartkovský. Vojenské zpravodajství působí jak v Česku, tak v zahraničí a už tři roky má kromě obranných informací na starosti také aktivní kybernetickou bezpečnost naší země.

Zpráva od prvních vět ukazuje, jak se svět okolo nás zásadně změnil, zjevně k horšímu. Mluví o nárůstu nestability a nepředvídatelnosti toho, co nás čeká, o posunu světa ke konfrontaci a o hrozbě vojenského konfliktu. Míněno fyzického konfliktu, v tom hybridním už dávno lítáme.

Čtěte také

Předchozí zpráva za rok 2022 se nejvíc zabývala válkou na Ukrajině, s ní spojenými kybernetickými útoky i dalšími aspekty. Letošní zpráva je jiná, více akademická. Oproti obdobným zprávám civilní tajné služby BIS je mnohem méně konkrétní. Válka na Ukrajině se stala samozřejmostí. Podle vojáků se mírové soužití států s rozdílným společenským zřízením „stává naprosto nemyslitelným“ a „naplňují se temné vize společnosti žijící v permanentním konfliktu“.

Je to temná vize, ale smyslem zprávy není děsit, nýbrž připravit občany na to, že klid nebude a že se musíme umět bránit. Mír si musíme zasloužit, zaplatit za něj.

Rok umělé inteligence

Vojenské zpravodajství je viditelně fascinováno umělou inteligencí. Píše doslova, že rok 2023 „byl rokem umělé inteligence“, a připomíná sedm let starý výrok Putina, který řekl, že vládcem světa se stane ten, kdo bude lídrem v umělé inteligenci.

Podle některých studií se očekává, že prudce porostou výdaje na rozvoj AI, umělé inteligence. V roce 2030 by mohly dosáhnout více než 15 bilionů dolarů, což ještě nedávno představovalo hrubý domácí produkt celé Evropské unie...

Čtěte také

Umělá inteligence zasahuje do vojenských operací, do zpravodajské činnosti a stala se cestou, jak ovlivňovat masy lidí. Třeba pomocí deepfake videí, tedy podvržených videí, která mají kupříkladu dehonestovat špičkové politiky.

„Teprve v nedávné době začala být kvalita deepfake videí dostatečná pro efektivní nepřátelské použití. Může tak dojít na vysoce nebezpečné působení v informačním prostoru s velkým potenciálem například ovlivnit volby nebo získat výhodu při vypuknutí nebo v průběhu válečného konfliktu.“

Zpráva vojáků zmiňuje obří slabinu západních zemí. Je jí slabý evropský zbrojní průmysl. „Po téměř dvou letech bojů dospěla situace do stavu, že na Ukrajinu byla dodána značná část evropských skladových zásob munice, techniky a vojenského materiálu. Zásoby munice v zemích EU se povážlivě snížily a nedařilo se je doplnit novou produkcí, protože nově vyrobená munice často putuje rovnou na Ukrajinu.“

Martin Fendrych

Zpravodajci varují, že výrobní kapacity v této oblasti byly téměř vyčerpány. Chybí kvalifikované pracovní síly, banky zbrojařům nechtějí poskytovat úvěry, Evropa nemá společnou strategii řízení zbrojních výdajů a zakázek. Důsledky těchto chyb si asi umíme představit.

Zpráva vojáků je alarmující, má nás probudit do nového, reálného, nebezpečného světa.

Autor je komentátor Aktuálně.cz

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.