Martin Fendrych: Dezinformacím se u nás daří, potvrdil výzkum Středoevropské observatoře digitálních médií

20. červen 2024

Poněkud zapadla před eurovolbami zveřejněná zpráva o tom, jak si my, Češi, vedeme v probíhající informační válce. Nakolik jsme schopni rozeznat nepravdivé informace. Je to velmi znepokojivé čtení.

Celkem 41 procent Čechů z asi tisícovky dotázaných si myslí, že informační válka je pouze záminkou západních vlád k omezování svobody slova. Odhalil to výzkum Středoevropské observatoře digitálních médií (CEDMO), působící při Univerzitě Karlově v Praze.

Čtěte také

Jen 39 procent lidí ví, že jsme bojištěm ruské informační války proti západním zemím. Přitom tato válka probíhá minimálně od roku 2014, od ruské okupace Krymu a dalších ukrajinských území.

Když připustíme, že jsme v poznání tak vážné reality, jakou je informační válka, rozděleni zhruba napůl, půlka tuzemců o ní ví, půlka ji vnímá jako snahu o omezení svobody slova, je to dost temné zjištění. Ukazuje ale jen to, co už víme: tato vláda i vlády předchozí těžce podcenily význam dezinformací. Ty se přirozeně volně šíří po sociálních sítích i prostřednictvím mailů a různých obskurních serverů.

Vliv na masy lidí

Svobodou slova také usilovně argumentují opoziční politici, Andrej Babiš, Tomio Okamura a další. Aniž by jim tuto svobodu někdo bral. Ale nejen oni. Když přijde řeč na dezinformace a nutnost se jim bránit, svobodou slova se čile ohánějí i politici z vládní odeesky.

Čtěte také

Je to paradox, ale paradox dávno známý. Svobodu slova používají Rusové jako nástroj, jak rozdělovat západní společnosti. Podobně využívají i přímou demokracii, tedy zavádění referend o všech možných tématech.

Výzkum odhalil, že pro 49 procent našich obyvatel je nejtěžší rozlišit pravdivé a nepravdivé informace o politice Evropské komise, které se týkají budoucnosti autoprůmyslu, například zákazu spalovacích motorů. Těsně za „spalováky“ se umístily informace o válce na Ukrajině. Tady tápe 48 procent, a u zpráv o energetické krizi tápe 47 procent.

Průzkum názorně ukazuje, jak Rusové s dezinformacemi, které mají vzbudit nejistotu a nepokoje, pracují. Lidé z CEDMO, kteří ověřují informace, zaznamenali změnu před eurovolbami. Mezi nepravdivými narativy ve středoevropském on-line informačním prostoru začala postupně zesilovat témata spojená s domácí politikou. Četnost článků cílících na toto téma narůstala s blížícím se termínem voleb.

Martin Fendrych

Dezinformátoři samozřejmě nezůstali u domácí politiky. Druhým nejsilnějším tématem nepravdivých narativů byla válka na Ukrajině, která ještě ke konci loňského roku mezi dezinformacemi silně převažovala.

Dále znovu, už poněkolikáté, posílily nepravdivé zprávy související s migračním paktem nebo s opatřeními zaváděnými jako součást Green Dealu pro Evropu.

Závěr? Dezinformace u nás fungují. Ovlivňují masy lidí. Jsou mimořádně nebezpečné.

Autor je komentátor Aktuálně.cz

Spustit audio