Martin Fendrych: Chudí u nás potřebují pomoc, potřebují reformy

18. leden 2024

Máme vládu, kterou vede předseda konzervativní strany. Petr Fiala ale není žádná madam Thatcherová. Je opatrný a musí se dohodnout s pěti různě silnými subjekty ve vládě.

Počátkem ledna řekl časopisu Reflex, že naše společnost není nakloněna razantním změnám a že se jeho vláda poučila z chyb předešlých vlád: „Změny jsou proto spíše evoluční než revoluční. Aby to nezasáhlo příliš výrazně a nespravedlivě nějakou sociální nebo profesní skupinu.“

Čtěte také

Smůla je, že podle odborníků právě pro chudé, tedy pro velmi důležitou a nijak malou českou sociální skupinu, dělá Fialova vláda málo. Člen Národní ekonomické rady vlády (NERV) Daniel Prokop z PAQ Research mluvil v Hospodářských novinách o tom, co by chudým lidem pomohlo.

Základní problém: chybí motivace nejchudších k tomu, aby se jim vyplatilo legálně, nikoli načerno, pracovat. Je to problém, o kterém se mluví dlouho, ale vláda ho nebrala v potaz.

Demotivace k práci

Daniel Prokop popisuje, že inflace logicky nejvíc zasahuje chudší domácnosti. Dá se vysledovat, jak narůstají deprese a úzkosti ve společnosti. Loni v listopadu se týkaly asi šestiny dospělých Čechů a Češek. Tento jev provází rostoucí nedůvěra v některé politické instituce. Prokop zmínil i jeden pozitivní fakt, tím je nízká nezaměstnanost a relativně malé a klesající obavy ze ztráty práce.

Čtěte také

Sociolog má za to, že by „náladu v Česku nejvíce zvedla cílenější pomoc zhruba třetině chudších rodin s dětmi – ať už v daních, sociálním tarifem energií nebo snížením poplatků za vzdělávání“. Navrhuje, aby byla posílena bonifikace, tedy podpora legální práce. Nesmí to fungovat naopak. Jenomže tak to dnes právě funguje.

Cituji: „Když dnes například máte kombinaci příspěvku na živobytí a příspěvku na bydlení, z tisíce přivydělaných korun vám zbyde asi jen 200 korun čistého příjmu, protože o 800 přijdete kvůli zkrácení zmíněných dávek.“ - Zbyde vám jen pětina z přivýdělku, pak ale zjevně nemá cenu legálně si přivydělávat.

Prokop vysvětluje, jak postupují v jiných zemích, aby člověku zůstalo podstatné procento toho, co si vydělá, aby se mu zvýšil užitek z práce. „V zahraničí se to řeší tak, že se započítává do nároku na dávku jen část pracovních příjmů nebo se nezapočítávají první dva měsíce a podobně.“ Penalizaci, trest za to, že někdo nepracuje, považuje za druhotnou. Cukr je podle něj tedy účinnější než bič.

Martin Fendrych

Realita u nás vypadá tak, že nastavení dávek lidi odrazuje od práce. Prokop apeluje taky na to, aby byl systém změněn u doplatku na bydlení, který berou chudí lidé v ubytovnách. „Když překročí určitý příjem, o doplatek přijdou a skokově se jim tím sníží příjmy. Úplně nejhorší je užitek z práce v insolvenci, když se snažíte oddlužit. Všechny tyto demotivace k práci je potřeba opravit.“

Premiér Fiala a jeho ministr financí Stanjura oznámili, že končí se zásadními reformami. Pro chudé by je ale udělat měli. Nikoli z pudu sebezáchovy, nýbrž kvůli nim.

Autor je komentátor Aktuálně.cz

Spustit audio