Marie Benešová: Zvýšením trestní sazby za znásilnění bychom se zařadili k balkánským zemím

11. červen 2021
Výrok týdne

Poslanci ve středu jednali o možném zpřísnění definice znásilnění, a to včetně možného zvýšení trestních sazeb za tento čin. Podle ministryně spravedlnosti za ANO Marie Benešové ale Česko už dnes patří k zemím s vyššími sazbami, a jejich další zvýšení proto nepodpořila.

Jde to proti moderním trendům trestní politiky, zejména v západních zemích. Nerada bych, abychom se zařadili k těm balkánským. Patříme ke státům s největším počtem vězněných osob. Neustále je nám to vytýkáno. (...) Chápu, že trestní čin znásilnění je zvlášť závažný čin a neměli bychom být benevolentní, ale nemůžeme také podléhat hysterii.
Marie Benešová

Podle ministryně nevolá po úpravě ani odborná veřejnost. Je se prý potřeba se víc věnovat osvětě a prevenci, také víc pracovat s rodinou a poškozenými. 

Dostávají pouze podmínku

Prezidentka Bílého kruhu bezpečí Petra Vitoušová s většinou tvrzení ministryně souhlasí, zároveň připomíná, že pachatelé znásilnění od soudů většinou odcházejí pouze s podmíněnými tresty.

Čtěte také

„S tím, že mají čistý trestní rejstřík a jen si vzali sex. Přitom ale obětem jde často o život,“ upozorňuje. Vitoušová se domnívá, že základní problém je ve většinové společnosti, která znásilnění zlehčuje a bagatelizuje.

Socioložka Blanka Nyklová ze Sociologického ústavu Akademie věd přidává, že nejde jen o českou, ale světovou společnost, která bere zásah do nejintimnější lidské oblasti jako něco, za co si oběť vlastně může sama.

„Rámuje to jako něco, za co si do jisté míry mohou oběti samy, což je samozřejmě nesmysl. Častěji si to myslí muži než ženy. Oběti pak mají tendence se stydět.“ A dodává: „Bylo by na místě to stíhat, protože nahlášených násilnění je jen kolem 5–8 procent, což je málo“. 

Výrok týdne s Lucií Vopálenskou najdete v audiozáznamu. Hosty byli Petra Vitoušová, prezidentka Bílého kruhu bezpečí a socioložka Blanka Nyklová ze Sociologického ústavu Akademie věd.

autoři: Lucie Vopálenská , lup
Spustit audio

Související