Mariana Mazzucatová: Kapitalismus je porouchaný. Jeho náprava začne bezplatnou vakcínou proti onemocnění covid-19

5. listopad 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Kapitalismus je porouchaný, ilustrační foto

„Teď je doba na to dělat věci jinak. Nejen z toho důvodu, že covid-19 představuje velké nebezpečí pro naše zdraví a ekonomiku, ale také proto, že s oteplováním naší planety před námi stojí ještě větší výzvy,“ zdůrazňuje Mariana Mazzucatová v podcastu Českého rozhlasu Plus Eseje o stavu světa.

Krize nám otvírají oči, abychom viděli nepříjemnou pravdu. Stejně jako lesní požáry zuřící letos v září na západním pobřeží USA nám připomněly nepříjemnou realitu klimatické změny, pád ekonomiky a zdravotní katastrofa, které způsobila pandemie covid-19, nás nutí vyrovnat se s dlouhodobými problémy kapitalismu.

Text je součástí podcastu Českého rozhlasu Plus Eseje o stavu světa. Příspěvky původně vznikly pro The New York Times World Review.
Čte: Věra Štechrová
Zvukový design: Martin Hůla
Premiéra: 5. 11. 2020

Ještě předtím, než pandemie způsobila ztrátu milionů pracovních míst, zažívali zaměstnanci nejistotu pracovních míst a jejich vyjednávací pozice se zhoršily. Desetiletí rozpočtových škrtů vedla k oslabení veřejných služeb. V mnoha velkých podnicích upřednostnili akcionáři rychlé zisky před investicemi do výzkumu a vývoje a do mezd a školení lidí a před dlouhodobým ekonomickým růstem. To umožnila éra deregulace a výsledkem jsou katastrofy, jako byla finanční krize v roce 2008.

Jediným způsobem, jak ukončit pandemii, je vyvinout vakcínu a zdarma ji poskytnout všem lidem na světě.
Mariana Mazzucatová

Věci se musí změnit. Vlády mohou využít krizi spojenou s onemocněním covid-19 k řešení našich strukturálních problémů. Závod o získání vakcíny je dobrým výchozím bodem.

Jediným způsobem, jak ukončit současnou pandemii, je vyvinout vakcínu proti onemocnění covid-19 a zdarma ji poskytnout všem lidem na světě. Aby se to mohlo stát, musí proces spojený s inovacemi léčiv formovat veřejný sektor: řídit inovace, stanovovat spravedlivé ceny, zabezpečovat zásoby, zajišťovat, aby patenty a konkurence účinně fungovaly. To je záměrem výzvy Světové zdravotnické organizace o sdílení světového duševního vlastnictví.

Mariana Mazzucatová

Mariana Mazzucatová

Mariana Mazzucatová je profesorkou ekonomie na University College London.

Více si poslechněte v audiozáznamu eseje.

autoři: Mariana Mazzucatová , Věra Štechrová
Spustit audio

Související