Marek Hudema: V pozadí znovu ruský plyn
Americký prezident Donald Trump chce zařídit mír mezi Ukrajinou a Ruskem. Jednání o tom provázejí různé zvraty, jednalo se o území, nerostech a v neposlední řadě také o energiích.
Právě ta poslední věc by neměla zapadnout. Je to totiž enormně důležité pro Evropu, její ekonomiku a bezpečnost, a můžeme se tu dočkat neuvěřitelných překvapení.
Čtěte také
Jak nedávno prohlásil ruský prezident Vladimir Putin, pokud se Spojené státy v rámci jednání o Ukrajině dohodnout na smlouvě o energiích, budou dodávky plynu do Evropy bezpečné. Pro Evropu to bude užitečné, protože bude dostávat levný ruský plyn. Má to logiku.
Je už dlouho jasné, že Putin nechce se Spojenými státy jednat jen o ukončení rusko-ukrajinské války za pro Rusko výhodných podmínek, ale že mu jde o ještě širší dohodu.
Čtěte také
Chce, aby se Rusko stalo mezinárodně uznávanou globální supervelmocí rovnou Spojeným státům. Podobně jako kdysi Sovětský svaz, jehož rozpad považuje Putin za největší geopolitickou katastrofu dvacátého století.
Jenže k tomu, aby Rusko bylo supervelmocí, potřebuje, jak říkali marxisté, také ekonomickou základnu. Znamená to, že potřebuje prodávat do zahraničí suroviny, zejména plyn a ropu, protože z toho Rusko žije. Přitom nejlepším zákazníkem vždy byla Evropa. Byla tam nejsnazší a nejlevnější doprava a malá konkurence. Teď by Kreml rád svůj vývoz obnovil.
U Trumpa je ale možné vše
Podle listu Financial Times existuje plán, jak to udělat s pomocí amerických investorů blízkých Trumpovi. Zní to fantasticky, vždyť Trump byl proti výstavbě plynovodu z Ruska do Německa, a chce prodávat do Evropy americký plyn. U Trumpa je ale možné vše.
Zřejmě si představuje, že na tom vydělají americké společnosti a on bude spolu s Vladimirem Putinem kontrolovat dodávky životně důležitých energií do Evropy. Na to by Evropané neměli přistoupit. Znamenalo by to nejen návrat k závislosti na Rusku, ale navíc ještě na nevyzpytatelném Donaldu Trumpovi.
Autor je komentátor serveru lidovky.cz
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.