Marek Hudema: Před rokem odešli Američané z Afghánistánu, ale Tálibán se nezměnil
Léta byla média plná zpráv o Afghánistánu, ale letos se tato země objevuje ve zprávách jen sporadicky. Přitom právě před rokem, loni v srpnu, se blížila vojska radikálního islamistického hnutí Tálibán k hlavnímu městu Kábulu a nakonec ho dobyla. Vypadá to, jako by západní svět zaujatý nyní jinými, většími konflikty na Afghánistán tak trochu zapomněl. A to je chyba.
V Afghánistánu totiž nevládne hodné modernizované hnutí Tálibán, i když Američané v době, kdy prchali z Kábulu, tvrdili právě toto. Tehdy bylo módou říkat, že současný Tálibán nemá nic společného s Tálibánem, který tam vládl od roku 1995 do roku 2001.
Čtěte také
Tedy s Tálibánem, který ukrýval teroristy z organizace al-Káida, plánující útoky 11. září, nebo s Tálibánem, který bránil ženám ve vzdělávání. Či s Tálibánem, který se snažil prosadit v zemi středověký režim zakazující třeba televizi.
Jenže po roce vidíme, že Tálibán se vrátil ke svému starému chování. Změny jsou spíš kosmetické a dotýkají věcí, které nelze jen tak zakázat už kvůli tomu, že by to vyvolalo odpor mladších členů hnutí.
Stále stejný
Takže je povolena reprodukovaná hudba, počítačové hry či televize. Ovšem jen některé písničky, moderátorky musí mít zakrytý obličej, a pokud někdo v médiích kritizuje Tálibán, nebo se o něm dokonce ironicky vyjadřuje, může přijít nejen o práci, ale i o život.
Střední školy pro dívky jsou zavřené a získat vyšší vzdělání je velmi obtížné. Ženy nemohou vykonávat mnohá povolání, mají předepsané „slušné“ oblečení a někdy i mužský doprovod.
Navíc se Tálibán nerozpakuje dál poskytovat pohostinnost teroristům. Donedávna takto hostil Ajmána Zavahrího, vůdce al-Káidy a jednoho z autorů útoků 11. září. V červenci ho v Kábulu zabila americká raketa. Přitom v dohodě z Dauhá s Američany Tálibán slíbil, že v zemi nebudou protizápadní teroristé.
„Tálibán se nezměnil. Tálibán je Tálibán a je stejný jako v roce 1995,“ řekl nedávno novinářce z amerického listu The New York Times mluvčí jednoho z tálibánských ministerstev. A to je pravda.
Dál stejně jako dřív potlačuje lidská práva a chrání protizápadní teroristy a to může být nakonec problém. Čím dřív si to Západ skutečně uvědomí, tím lépe.
Autor je komentátor Lidových novin
Související
-
Der Spiegel: „Ptáte se jako vyšetřovatel.“ Rozhovor s předákem Tálibánu Anasem Hakkáním
Der Spiegel přinesl rozhovor s předákem afghánského Tálibánu Anasem Hakkáním. Mluví v něm o vojenské síti, kterou řídí jeho rodina, a svém údajném zapojení do atentátů.
-
Tahle země není pro ženy. Tálibán je vytlačuje z afghánské společnosti, soudí Petra Procházková
Tálibán v Afghánistánu slíbil dodržování práv žen. Jaká je ale skutečnost? Podle novinářky Petry Procházkové z Deniku N omezují život Afghánek stále přísnější pravidla.
-
Adam Černý: Afghánistán se propadá do humanitární krize
Více než polovina ze 40 milionů Afghánců bude v zimě ohrožena hladem. Přitom dokud v zemi byli spojenečtí vojáci, byly zajištěny dodávky potravin polovině obyvatelstva.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.